Reklama

Reklama

Akcja ratunkowa na bagnach. Straż Graniczna odnalazła małżeństwo Irakijczyków

Funkcjonariusze SG odnaleźli w nocy małżeństwo obywateli Iraku, którzy utknęli w bagnach w okolicach Białowieży. Pogranicznicy zainterweniowali, kiedy usłyszeli wołania o pomoc dochodzące z rozlewiska rzeki Narewka. - Kobieta była wycieńczona i została przewieziona do szpitala - poinformowała w czwartek rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała PAP, że w nocy z środy na czwartek na odcinku granicy ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży patrol żołnierzy usłyszał wołanie, które dobiegało z terenów bagiennych przy rozlewisku rzeki Narewka.

- Zaangażowano dodatkowe patrole funkcjonariuszy SG oraz żołnierzy Wojska Polskiego i WOT z BPS. Przy wykorzystaniu drona WOT udało się namierzyć miejsce, z którego dobiegały nawoływania - dodała.

"Kobieta nie była w stanie się poruszać"

Na bagnach odnaleziono dwie osoby: małżeństwo obywateli Iraku (25 i 37 lat). - Kobieta była wycieńczona i nie była w stanie samodzielnie się poruszać, na miejsce zdarzenia wezwano zespół ratownictwa medycznego oraz Ochotniczą Straż Pożarną z Białowieży. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna obecnie przebywa w Placówce w Białowieży - przekazała ppor. Anna Michalska.

Reklama

Dodała, że obecnie w szpitalach przebywają 22 osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę, wśród nich większość stanowią obywatele Iraku i Syryjczycy.

Stan wyjątkowy od 2 września

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, dzień później opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała 26,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym 14,7 tys. w samym październiku.


Reklama

Reklama

Reklama