Reklama

Podlaskie: Grupa migrantów zdemolowała busa, który miał ich wywieźć z Polski

Grupa 37 obywateli Iraku zdemolowała busa, którym mieli zostać wywiezieni z Polski. Funkcjonariusze SG przy wsparciu policji udaremnili ucieczkę migrantów - poinformowała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Do zdarzenia doszło we wtorek.

Jak przekazała rzeczniczka SG, do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, doszło we wtorek ok. godz. 22 w miejscowości Grabowiec (gmina Bielsk Podlaski). Patrol funkcjonariuszy SG zauważył busa marki peugeot o bardzo obniżonym zawieszeniu, co wzbudziło ich podejrzenie.

- Pojazd został zatrzymany do kontroli. Kierowcą samochodu był 27-letni Polak, mieszkaniec województwa wielkopolskiego. W przestrzeni bagażowej pojazdu przewożonych było 37 nielegalnych imigrantów (35 mężczyzn i dwie kobiety, wszyscy to osoby dorosłe), którzy na widok funkcjonariuszy zaczęli demolować pojazd - poinformowała w środę ppor. Anna Michalska.

Reklama

Na miejsce wezwano dodatkowe patrole oraz funkcjonariuszy policji z Bielska Podlaskiego. Służby udaremniły ucieczkę migrantów. Organizator nielegalnego przekroczenia granicy pozostaje w dyspozycji Straży Granicznej. 

- Ze wstępnej oceny przebiegu zdarzenia wynika, że osoba ta dopuściła się przestępstwa z art. 264 par. 3 k.k. (organizowanie nielegalnej migracji), za co grozi nawet osiem lat pozbawienia wolności oraz przestępstwa z art. 160 par. 1 k.k. (narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu), za co grożą trzy lata pozbawienia wolności. Dalsze decyzje w przedmiocie postawienia zarzutów będzie podejmował prokurator w toku postępowania karnego - przekazała rzeczniczka.

Straż Graniczna: 26 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy

Jak dodała rzeczniczka Straży Granicznej, od początku roku na odcinku granicy z Białorusią funkcjonariusze SG zatrzymali 313 osób, które pomagały w nielegalnym przekraczaniu granicy. Dodatkowo na odcinku litewskim zatrzymano 44 osoby, które pomagały cudzoziemcom nielegalnie przekraczającym granicę wcześniej z Białorusi na Litwę i z Litwy do Polski.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, dzień później opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała blisko 26 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym 14,2 tys. w samym październiku. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podlaskie | imigracja | nielegalnie imigranci | Straż Graniczna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy