Reklama

Reklama

Adam Darski "Nergal" przed sądem. Wniosek o przeszukanie mieszkania

Prokuratura złożyła wniosek o przeszukanie mieszkania lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego oraz o zabezpieczenie jego komputerów i telefonów. W Gdańsku toczy się proces w sprawie znieważenia polskiego godła, w którym "Nergal" jest współoskarżonym. Jego adwokat nazywa wniosek prokuratora "próbą nękania".

W czwartek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku odbyła się kolejna rozprawa w procesie. Sąd ujawnił, że prokurator Michał Kroplewski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku złożył nowy wniosek dowodowy.

- Wniosek dotyczy przeprowadzenia przeszukań pomieszczeń mieszkalnych, zajmowanych przez oskarżonych Adama Darskiego i Rafała Wechterowicza (zgodzili się na podanie danych osobowych), w celu zabezpieczenia całości sprzętu informatycznego, tym telefonów, komputerów i innych elektronicznych nośników danych. Po zabezpieczeniu tych urządzeń prokurator wnioskuje o powołanie biegłego z zakresu informatyki w celu zabezpieczenia informacji mailowych przesyłanych między oskarżonymi między 18 stycznia i 8 lutego 2016 r. na okoliczność ustalenia, że zamiarem oskarżonych było znieważenie godła RP poprzez jego przedstawienie jako demona - poinformowała sędzia Monika Jobska.

Reklama

Sąd nie podjął jeszcze decyzji w sprawie wniosku prokuratora.

"Kolejna próba nękania"

- Wniosek prokuratora odbieram jako kolejną próbę nękania Adama Darskiego. Mamy też tu do czynienia z wyabstrahowaniem od rzeczywistości - wiadomo przecież, że ludzie zmieniają często sprzęt komputerowy i telefony, a mowa jest o dokumentach sprzed kilku lat - powiedział obrońca "Nergala" i dwóch pozostałych oskarżonych Jacek Potulski.

Adwokat swoją odpowiedź na wniosek prokuratora ma sporządzić na piśmie w ciągu 14 dni.

Prokurator Kroplewski wyjaśnił, że jego wniosek to odpowiedź na uwagi sądu drugiej instancji, który uchylił pierwszy wyrok w tej sprawie, iż dowód w postaci maili między oskarżonymi nie został prawidłowo zabezpieczony. - Choć ja uważam, że ta czynność na etapie śledztwa została prawidłowo wykonana - zastrzegł.

Adwokat na miejscu dla świadka?

Sąd oddalił natomiast w czwartek inny wniosek prokuratora o przesłuchanie w charakterze świadka Jacka Potulskiego. Na początkowym etapie dochodzenia adwokat przekazał policji dostarczone mu dobrowolnie przez Darskiego maile opisujące proces tworzenia plakatu.

- Rola mecenasa w tej sprawie miała charakter techniczny, on tylko przekazał policji te maile, nie był ich autorem. Ponadto wniosek prokuratora zmierza do tego, żeby mecenas przestał być obrońcą w tym postępowaniu sądowym. W myśl bowiem orzecznictwa dyscyplinarnego dotyczącego adwokatury, jeśli adwokat zacząłby pełnić rolę świadka, musiałby zrezygnować z obrony oskarżonych - wyjaśniła sędzia Jobska.

Sąd nałożył też podczas czwartkowej rozprawy 500 zł grzywny dla byłego posła PiS Stanisława Pięty, który miał zeznawać jako świadek, ale nie stawił się w sądzie i nie usprawiedliwił swojej nieobecności.

Biały orzeł bez korony, z rogami

Proces przed gdańskim sądem dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu pt. "Rzeczpospolita Niewierna", która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r. Zawarta w materiałach, m.in. na plakatach, grafika przedstawiała białego orła bez korony: zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis "Rzeczpospolita Niewierna".

W toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie dwóch biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii, z których wynika, że w grafice celowo zniekształcono wzór godła RP celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej - wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie.

To juz drugi proces w tej sprawie

W kwietniu 2018 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił Adama Darskiego, a także dwóch pozostałych oskarżonych: grafika Rafała Wechterowicza oraz prowadzącego stronę internetową i sklep zespołu - Macieja Gruszkę. Wszyscy oskarżeni wyrazili zgodę na publikację danych osobowych. Apelację od tego wyroku wniosła prokuratura.

We wrześniu 2018 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok sądu niższej instancji i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Proces Darskiego i dwóch pozostałych oskarżonych rozpoczął się po raz drugi przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w lipcu 2020 r. W trakcie pierwszej rozprawy latem ubiegłgo roku "Nergal" nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Podczas pierwszego procesu przed gdańskim sądem Darski tłumaczył m.in., że używana symbolika ma ścisły związek z tym, że muzyka grupy Behemoth jest "radykalna i agresywna", a "węże, drapieżne ptaki, odwrócone krzyże i inne okultystyczne symbole" to część konwencji stosowanej przez deathmetalowy gatunek.

Za publiczne znieważenie polskiego godła grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub roku więzienia.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy