19. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego
Dzisiaj mija 19. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. O północy 13 grudnia 1981 roku I sekretarz KC PZPR, generał Wojciech Jaruzelski, dzisiejszy gość CZATerii, ogłosił w państwie stan wojenny, który pochłonął kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych.
Stan wojenny przygotowywany był od strajków w sierpniu 1980 roku. Od początku grudnia 1981 roku w MON i MSW trwało pogotowie. 12 grudnia 1981 roku komendanci milicji i szefowie SB otrzymali rozkazy nakazujące przystąpienie wieczorem do aresztowań z przygotowanych wcześniej spisów.
Wprowadzenie stanu wojennego wiązało się również z ograniczeniem podstawowych praw obywatelskich, wprowadzeniem godziny milicyjnej (do maja 1982), zawieszeniem działalności organizacji społecznych i związków zawodowych.
Zmilitaryzowano główne działy gospodarki, zakazano zmian miejsca pobytu. Zawieszono naukę w szkołach i uczelniach, przerwano wydawanie gazet, z wyjątkiem partyjnej "Trybuny Ludu" i wojskowego "Żołnierza Wolności". W mediach rozpoczęto propagandę zniesławiającą opozycję.
Działaczy "Solidarności", opozycji politycznej oraz kilkunastu reprezentantów władzy sprzed sierpnia 1980 internowano (łącznie ok. 10 tys. osób).
Stan wojenny w Polsce pochłonął kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych, a wiele osób zmuszono do emigracji. Za działalność opozycyjną aresztowano w tym czasie ponad trzy i pół tysiąca osób.
Wprowadzenie stanu wojennego uzasadniane było groźbą zamachu stanu i przejęcia władzy przez opozycję skupioną w "Solidarności", załamaniem gospodarki i możliwością interwencji radzieckiej.
Administratorem stanu wojennego była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON), której przewodniczył generał Wojciech Jaruzelski.
Dzisiejszy gość CZATerii - Wojciech Jaruzelski był generałem Ludowego Wojska Polskiego. Od 1981 r. był premierem oraz I sekretarzem KC PZPR. W połowie lat 1980. zrzekł się urzędu premiera, pozostał na stanowisku przewodniczącego Rady Państwa.
Pod presją wzrastającego znaczenia "Solidarności" i radzieckiej pieriestrojki zgodził się na rozmowy Okrągłego Stołu. W 1989 roku wybrany prezydentem. W sierpniu 1989 roku desygnował na stanowisko premiera kandydata opozycji Tadeusza Mazowieckiego. Po wyborze w grudniu 1990 roku Lecha Wałęsy na prezydenta RP wycofał się z czynnego życia politycznego.
Dzisiaj o godzinie 14. gościem specjalnym CZATerii był także człowiek-legenda stanu wojennego, Władysław Frasyniuk.
Władysław Frasyniuk był jednym z najdłużej ukrywających się działaczy opozycyjnych w 1981 r. Współorganizował tajne struktury NSZZ "Solidarność". Był w składzie Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej, która od kwietnia 1982 r. kierowała tworzeniem nielegalnych struktur podziemia.
INTERIA/RMF