Szef MSZ Chin: Chronimy resztę świata przed epidemią

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Chiny chronią przed epidemią nie tylko swoich obywateli, ale również resztę świata - powiedział w czwartek w stolicy Laosu szef chińskiej dyplomacji Wang Yi podczas spotkania z ministrami spraw zagranicznych 10 krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Lekarze i pielęgniarki szpitala w Wuhanie, zdj. ilustracyjne
Lekarze i pielęgniarki szpitala w Wuhanie, zdj. ilustracyjneCostfoto/Barcroft MediaGetty Images

Ministrowie spotkali się w Wientianie, by przedyskutować koordynację działań mających przeciwdziałać rozszerzaniu się epidemii wywołanej przez koronawirusa.

Wang przekonywał, że Chiny i kraje Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) powinny zacieśnić współpracę w walce z trwającą epidemią. Poza Wangiem w spotkaniu wzięło udział dziesięcioro ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich. To pierwsze takie wielostronne rozmowy mające na celu koordynację walki z zakażeniami nowym koronawirusem Covid-19.

Plan współpracy przy zwalczaniu koronawirusa

Szef chińskiej dyplomacji stwierdził, Chiny chronią przed epidemią nie tylko swoich obywateli, ale również "resztę świata". Dodał, że środki podjęte przez władze w Pekinie są zdecydowane.

Jak podaje chińska państwowa agencja Xinhua, Wang przedstawił krajom Azji Południowo-Wschodniej czteropunktową propozycję współpracy przy zwalczaniu koronawirusa.

Znalazło się w niej wzmocnienie koordynacji pomiędzy służbami imigracyjnymi, odpowiedzialnymi za zdrowie i transport, a także powołanie nowego mechanizmu komunikacji na temat zdrowia publicznego. Chiński minister zaapelował o zwalczanie paniki i przywrócenie zakłóconych kontaktów handlowych. Przekonywał też, że kraje powinny skorzystać z szansy, jaką daje obecny kryzys, szczególnie w gospodarce cyfrowej, w dziedzinie płatności bezgotówkowych oraz zarządzania miastami.

Walka z koronawirusem trwa. Najwięcej ofiar w Wuhanie

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła do 2004 - poinformowała w środę (19.02) chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 136 osób. Komisja podała, że 132 nowe przypadki śmiertelne miały miejsce w centralnej prowincji Hubei, z czego 116 w mieście Wuhan, gdzie przed Nowym Rokiem wybuchła epidemia koronawirusa. W prowincji tej liczba ofiar śmiertelnych obecnie wynosi 1921.

Wuhan; obiekt sportowy zamieniony na szpital East News
Epidemia koronawirusa rozprzestrzeniła się na około 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię i USA. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd trzy zgony – w Japonii, na Filipinach i w Hongkongu.AFP
36-latek, który wygrał z walkę z koronawirusem przed opuszczeniem szpitala Leishenshan w Wuhanie wymienia „bezdotykowy uścisk” z personelem medycznymCai Yangtonglian/Xinhua NewsEast News
Personel medyczny przygotowuje się do wejścia na odizolowany oddział, gdzie przebywają chorzy Hu Chenhuan/Xinhua NewsEast News
Tak wygląda tymczasowy szpital w Wuhanie Xiao Yijiu/Xinhua NewsEast News
Personel medyczny prowadzi ćwiczenia dla pacjentów Xiao Yijiu/Xinhua NewsEast News
Personel medyczny z tymczasowego szpitala w Wuhanie Xiao Yijiu/Xinhua NewsEast News
Źródło tekstu: Interia/PAP Xiao Yijiu/Xinhua NewsEast News
Liczba osób zainfekowanych w całych Chinach wynosi obecnie 74 185.AFP
Koronawirus z Wuhanu, stolicy prowincji Hubei, może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. AFP

Xinhua przyznaje, że epidemia postawiła wyzwania przed rozwojem ekonomicznym i społecznym Państwa Środka, jednak są one w jej ocenie tymczasowe.

Bezprecedensowe środki

Szef filipińskiej dyplomacji Teodoro Locsin, odpowiedzialny w ASEAN za kontakty z Pekinem, przyznał, że środki zastosowane przez Chiny w odpowiedzi na wzrastającą liczbę zakażeń są bezprecedensowe. Walcząc z chorobą, rząd ChRL całkowicie zamknął dostęp do miast zamieszkanych przez dziesiątki milionów ludzi, przedłużył przerwę świąteczną z okazji Lunarnego Nowego Roku, ograniczył liczbę lotów i zakazał organizowania grupowych wycieczek.

Wang skrytykował jednak restrykcje dla podróżnych z Chin wprowadzone przez wiele krajów, twierdząc, że prowadzi to do "niepotrzebnej paniki".

Osób, które odwiedziły ostatnio Chiny, nie wpuszczają na swoje terytoria m.in. Singapur, Indonezja i Filipiny. Malezja nie pozwala na wjazd podróżnym z prowincji Hubei ani pasażerom statków wycieczkowych, które odwiedziły Państwo Środka, zaś Wietnam zamknął granicę lądową z Chinami. Tajlandia, bardzo zależna od chińskich turystów, nie wprowadziła żadnych ograniczeń.

Zmarło ponad 2,1 tys. osób

W ostatnich dniach chiński rząd odrzucał oskarżenia o zbyt powolną reakcję na zakażenia nowym koronawirusem i ukrywanie informacji na ich temat.

13 lutego władze Chin zdymisjonowały jednak szefa partii komunistycznej w prowincji Hubei, w której rozpoczęła się epidemia, a dwa dni wcześniej dwóch najwyższych rangą urzędników komisji zdrowia w regionie. 4 lutego agencja Xinhua poinformowała, że w mieście Huanggang ukarano w sumie 337 urzędników niższego szczebla za zaniedbania związane z kontrolą zachorowań na potencjalnie śmiertelne zapalenie płuc.

Jak zauważa hongkoński dziennik "South China Morning Post", epidemia zakłóciła handel i łańcuch dostaw, spowolniła rozwój turystyki w regionie oraz zmusiła poszczególne państwa do korekty prognoz wzrostu gospodarczego oraz podjęcia kroków, które mają pomóc przedsiębiorcom.

Do czwartku na wywołane przez nowego koronawirusa zapalenie płuc zmarło ponad 2,1 tys. osób,  zdecydowana większość w Chinach kontynentalnych. Poza Chinami najwięcej zakażeń zanotowano w Korei Południowej, Japonii, Singapurze, Tajlandii, na Tajwanie i w Malezji. Ponad 600 przypadków potwierdzono na pokładzie statku wycieczkowego Diamond Princess zacumowanego u wybrzeży Jokohamy.

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na