Sondaż: Sytuacja pandemiczna w Polsce nie jest opanowana
Blisko 77 proc. ankietowanych uważa, że sytuacja pandemiczna w kraju nie jest opanowana - wynika z najnowszego sondażu. Przeciwnego zdania jest niemal 20 proc. respondentów. Badanie zostało przeprowadzone jeszcze przed środową konferencją prasową, na której minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że "mamy do czynienia z początkiem końca pandemii". Rząd zdecydował o skróceniu nauki zdalnej i zmienił czas trwania izolacji chorych na COVID-19. Zlikwidowana zostanie również kwarantanna "z kontaktu".

W sondażu przeprowadzonym przez United Surveys na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Ankietowanych zapytano o zdanie na temat sytuacji w kraju w zakresie walki z pandemią COVID-19. Według 19,3 proc. sytuacja jest opanowana. Przeciwnego zdania jest 76,6 proc. badanych.
"Nasz rozmówca z kręgów rządowych nie jest wcale zdziwiony tak krytycznymi wynikami" - zaznacza gazeta. "Po dwóch latach walki z pandemią wszyscy już mają dość. W Polsce jest i tak w miarę spokojnie, proszę zobaczyć, co się dzieje np. w Kanadzie, gdzie dochodzi do rozruchów na ulicach" - komentuje źródło gazety w rządzie.
Według rozmówcy "DGP" większym problemem jest to, że ludzie albo nie chcą się testować, albo robią to poza systemem, kupując testy na własną rękę i poddając się samoizolacji bez nadzoru służb sanitarnych. "Najpewniej mamy dziś powyżej 100 tys. przypadków dziennie" - ocenił.
Jak podaje gazeta, sondaż United Surveys wykonano 6 lutego na ogólnopolskiej próbie tysiąca pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
Obostrzenia. Adam Niedzielski: W lutym proces znoszenia restrykcji
- W lutym rozpocznie się proces znoszenia restrykcji - przekazał w środę Adam Niedzielski. Jak dodał, "chcemy, by już na wiosnę udało się wrócić do normalności". - Z mojego punktu widzenia widać, że luty będzie tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże i w zasadzie w lutym wyczerpie się (...) poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej - powiedział Niedzielski na konferencji prasowej.
Na wspólnej konferencji ministra zdrowia oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka ogłoszono zmiany w aktualnie obowiązujących obostrzeniach.
Nowe obostrzenia. Do kiedy nauka zdalna? Ile trwa kwarantanna?
- Od 15 lutego skrócenie izolacji zakażonego do siedmiu dni
- Od 15 lutego kwarantanna dla współdomowników wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny
- Zmniejszenie bazy łóżek covidowych o pięć tysięcy
- Od 11 lutego likwidacja kwarantanny "z kontaktu"
- Od 11 lutego zniesienie kwarantanny przyjazdowej. Kwarantanna przyjazdowa z państw spoza strefy Schengen skrócona zostanie do siedmiu dni
- Przyspieszenie powrotu do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych o tydzień, czyli od 21 lutego.