Epidemia koronawirusa. Spadła oczekiwana długość życia w krajach Zachodu
W wyniku trwającej od dwóch lat epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych i Europie oczekiwana długość życia - liczona rok do roku - jest obecnie na najniższym poziomie od niemal stu lat - wskazuje raport Centrum Nauk Demograficznych Leverhulme przy Uniwersytecie Oksfordzkim.
Dane zebrano z 29 krajów - w większości europejskich, ale także z USA i Chile. Bazowano na oficjalnych rejestrach zgonów za ubiegły rok. Średnia długość życia zmniejszyła się w 27 państwach. Naukowcy zauważyli największy spadek w USA, gdzie wskaźniki w 2020 r. zmniejszyły o 2,2 roku w stosunku do 2019 r. Zaraz po Stanach znalazła się Litwa (1,7).
Stan jak w czasie II wojny światowej
Jeden z autorów dr Jose Manuel Aburto wskazał, że w krajach takich jak Hiszpania, Włochy, Belgia czy Walia i Anglia ostatni drastyczny spadek średniej długości życia notowano podczas drugiej wojny światowej.
Wyniki opublikowano w "International Journal of Epidemiology". - Średnia długość życia zmniejszyła się o ponad rok dla kobiet w ośmiu krajach oraz dla mężczyzn w 11 krajach. Należy wziąć pod uwagę fakt, że dotychczas mieliśmy do czynienia ze wzrostem długości życia o rok co około pięć lat w każdym z tych krajów - wytłumaczył.
Większy spadek zaobserwowano wśród mężczyzn. Spadki wskaźników przypisano oficjalnie zarejestrowanym zgonom z powodu COVID-19.