Bitwa pod Grunwaldem. Kilkadziesiąt tysięcy widzów obejrzy inscenizację

Andrzej Zasadni

Oprac.: Andrzej Zasadni

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
1
Udostępnij

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem wraca po dwuletniej pandemicznej przerwie. Popularność widowiska jest ogromna, bo walki rycerzy ogląda co roku kilkadziesiąt tysięcy osób. Przed nami jeszcze dwa dni historycznej imprezy, dlatego sprawdzamy program Dni Grunwaldu 2022. Kiedy inscenizacja bitwy?

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem za każdym razem ogląda kilkadziesiąt tysięcy fanów historii.
Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem za każdym razem ogląda kilkadziesiąt tysięcy fanów historii. PIOTR PLACZKOWSKI/REPORTEREast News

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem po raz pierwszy odbyła się w 1997 roku. Co roku na polach pod Grunwaldem spotykają się rekonstruktorzy oraz miłośnicy średniowiecza z całego świata. Kulminacyjny moment historycznej imprezy za każdym razem ogląda kilkadziesiąt tysięcy fanów.

Dni Grunwaldu 2022. Największa rekonstrukcja historyczna

Dni Grunwaldu to cykliczne przedsięwzięcie plenerowe, realizowane na polach bitwy pod Grunwaldem, rozpościerających się w gminie Grunwald w powiecie ostródzkim. Pierwsze turnieje rycerskie rozpoczynają się w środę. Sobota przeznaczona jest na oficjalne uroczystości i inscenizację wielkiej bitwy.

W ciągu 25 lat inscenizacja stała się jednym z bardziej znanych wydarzeń historycznych w Polsce. Pozostaje największą z nich zarówno pod względem liczby odtwórców, jak i turystów. Równocześnie jest to największe zjawisko w Europie dotyczące rekonstrukcji historycznej średniowiecza.

Dni Grunwaldu 2022: Program na sobotę i niedzielę

Dni Grunwaldu 2022 rozpoczęły się w środę 13 lipca i potrwają do niedzieli 16 lipca. Kilkudniowe święto historii to nie tylko inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, ale również mistrzostwa Polski w walkach rycerskich, turnieje łucznicze, rozgrywki średniowiecznej piłki i szachów, turniej gry w bule, warsztaty gier planszowych czy koncerty muzyki średniowiecznej.

Pierwsza inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odbyła się dokładnie 25 lat temu, a brało w niej udział ponad 350 walczących. Tradycyjnie próba odtworzenia wydarzeń sprzed ponad sześciu wieków odbywa się w soboty. Tak wygląda program Dni Grunwaldu 2022 na sobotę:

  • 10.00 - Msza De Divisione Apostolorum (j. łaciński wg. formularza z 1410 r.), w oprawie muzycznej oktetu wokalnego OCTAVA ensemble (scena u Rycerzy);
  • 11.00 - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - VIII Turniej bojowy dla osób niepełnoletnich;
  • 11.00 - Bule (Pétanque) - Finał (obóz Chorągwi K i M Gdańska);
  • 12.30 - Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym;
  • 14.00 - Wyjście rekonstruktorów historycznych na pole bitwy;
  • 15.00 - XXIV Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem;
  • 16.00 -  Koncerty Lectio Divina w wykonaniu oktetu wokalnego OCTAVA ensemble (scena u Rycerzy);
  • 17.00 - “Żniwa" - koncert zespół muzyki “Medieval Folk" (scena u Rycerzy);
  • 18.00 - “Viatores" - koncert zespół muzyki dawnej (scena u Rycerzy);
  • 19.00 -  Finał III Turnieju Bardów oraz koncert zespół muzyki “Roderyk" (scena u Rycerzy).

W niedzielę 17 lipca w ramach Dni Grunwaldu 2022 odbędzie się Msza De Divisione Apostolorum w języku łaciński według formularza z 1410 r. Ta rozpocznie się o godz. 9.00 w obozie W. Mistrza.

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Jak wygląda?

Od godz. 14.00 można obserwować rycerzy szykujących się do przedstawienia. Chorągwie w zorganizowanym szyku ustawiają się na wcześniej ustalonych miejscach. 

O godz. 15.00 rozpoczyna się najważniejsze wydarzenie Dni Grunwaldu - inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Trwa ona przeszło godzinę, po czym rycerstwo zaczyna zjeżdżać się do obozów.

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem z 2019 roku.Adrian Slazok/REPORTEREast News/MWMedia

Inscenizacja co roku wygląda inaczej. W pierwszej czynny udział w rekonstrukcji wzięło 350 osób. W 2009 roku było to już 1,5 tys., a na 600. rocznicę bitwy na polach Grunwaldu pojawiło się ponad 2 tys. rekonstruktorów. W tym roku w inscenizacji bitwy pod Grunwaldem ma wziąć ponad 1200 osób.

CZYTAJ TAKŻE:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Pomimo zakazu weszli do morza. Tragiczny finał akcji ratunkowej
      "Wydarzenia": Pomimo zakazu weszli do morza. Tragiczny finał akcji ratunkowejPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na