Egzamin ósmoklasisty 2024. Zakończył się język polski. Arkusz CKE i rozwiązania w Interii
Koniec pierwszego egzaminu ósmoklasisty 2024. Uczniowie klas VIII podeszli do testu z języka polskiego. Na rozwiązanie wszystkich zadań mieli 120 minut. Po godz. 13 Interia opublikuje arkusz CKE wraz z odpowiedziami zaproponowanymi przez naszych ekspertów.
W 2024 roku egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany po raz szósty. Pierwszy raz uczniowie zmierzyli się z nim w 2019 roku po reformie edukacji, która usunęła gimnazja, przywracając jednocześnie ośmioklasową szkołę podstawową.
Egzamin obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego.
Egzamin ósmoklasisty 2024: Język polski. Egzamin trwa 120 minut
We wtorek ponad 226 tys. uczniów w całej Polsce pisało egzamin z języka polskiego. Zgodnie z harmonogramem CKE egzamin ten trwał 120 minut. Oznacza to, że test rozpoczął się o 9:00, a zakończył o 11:00.
Części zdających przysługiwał wydłużony czas trwania egzaminu - 180 minut. Z takiej formy pomocy mogą skorzystać uczniowie ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.
Rozwiązania wszystkich egzaminów będziemy publikować każdego dnia w Interii. Odpowiedzi autorstwa naszych ekspertów będą codziennie po godz. 13 w raporcie specjalnym "Egzamin ósmoklasisty 2024".
W przeciwieństwie do obowiązkowych matur egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać - wynik jest określany w punktach, które liczą się później przy rekrutacjach do szkół średnich. Nie ma jednak określonego wyniku, poniżej którego uczeń musiałby powtarzać ostatnią klasę podstawówki.
Egzamin ósmoklasisty: Jak wygląda? Co można wnieść?
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego składa się z dwóch części. Pierwsza stanowi ok. 20 zadań, które opierać się będą w większości o dwa zamieszczone w arkuszu teksty - literacki i nieliteracki. Są to zadania zarówno zamknięte, jak i otwarte.
Druga część egzaminu zawiera dwa tematy wypracowań (opowiadanie i rozprawka), spośród których uczeń zobowiązany jest wybrać jeden i napisać tekst o długości nie krótszej niż 200 wyrazów.
Do zdobycia na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego jest łącznie 45 punktów.
Zdający mogą wnieść ze sobą na salę egzaminacyjną jedynie pióra lub długopisy z czarnym atramentem lub wkładem. Tylko podczas środowego egzaminu z matematyki mogą mieć przy sobie dodatkowo linijkę. Zabronione jest natomiast korzystanie z ołówków, słowników i urządzeń mobilnych.
Egzamin ósmoklasisty 2024: Termin dodatkowy i wyniki
Uczniowie, którzy z przyczyn losowych (po ich udokumentowaniu np. zwolnieniem lekarskim) nie będą mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym, napiszą go w terminie dodatkowym. W przypadku języka polskiego zaplanowano go na poniedziałek 10 czerwca o godz. 9:00.
Uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty 3 lipca. Dotyczy to zarówno tych, którzy przystąpią do egzaminu w terminie głównym, jak i dodatkowym. Jak zaznacza CKE "wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej".
---
Marzysz o świetnym wyniku? Dobrym sposobem na przygotowanie się do egzaminu jest rozwiązywanie zadań z arkuszy z poprzednich lat.
Wszystkie najważniejsze informacje wraz z rozwiązaniami egzaminów tuż po ich zakończeniu znajdziesz w raporcie specjalnym "Egzamin ósmoklasisty 2024".