Egzamin ósmoklasisty 2023: Kiedy jest? Najważniejsze terminy
W tym roku ósmoklasiści przystąpią do egzaminów między 23 a 25 maja. Sprawdzą one wiedzę uczniów z zakresu języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego. Absolwenci szkół podstawowych swoje wyniki poznają na początku lipca. Czy egzaminu ósmoklasisty można nie zdać? Ile punktów jest do zdobycia?
Kiedy wypada egzamin ósmoklasisty 2023?
W tym roku uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych przystąpią do swoich pierwszych egzaminów końcowych między 23 a 25 maja 2023. Pojawiły się plany wprowadzenia czwartego sprawdzianu z wybranego przedmiotu (biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia), jednak ostatecznie CKE zrezygnowała z tego rozwiązania.
Z jakimi egzaminami po kolei będą mierzyli się ósmoklasiści?
23 maja (wtorek) — język polski;
24 maja (środa) — matematyka;
25 maja (czwartek) — język obcy nowożytny.
Wszystkie egzaminy w całej Polsce będą rozpoczynały się równo o godz. 9 rano.
W przypadku ostatniego egzaminu uczniowie mogą wybrać, z jakiego języka chcą być egzaminowani. Na liście znalazło się 6 opcji do wyboru: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski i rosyjski.
Egzamin ósmoklasisty 2023: Ile będą trwały egzaminy?
Każdy z trzech egzaminów ósmoklasisty będzie różnił się nie tylko zakresem wiedzy, ale także czasem, który uczniowie dostaną na jego rozwiązanie.
- Egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut (180 minut dla uczniów z wydłużonym czasem);
- Egzamin z matematyki potrwa 100 minut (150 minut dla uczniów z wydłużonym czasem);
- Egzamin z języka obcego potrwa 90 minut (135 minut dla uczniów z wydłużonym czasem).
Dla kogo przewidziany jest dodatkowy czas na rozwiązanie zadań i zapisanie odpowiedzi? Przede wszystkim dla uczniów z różnymi orzeczeniami, m.in. orzeczeniem o kształceniu specjalnym, orzeczenie o indywidualnym toku kształcenia oraz orzeczenia wydawane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne dotyczące dysleksji, dysgrafii, dysortografii i dyskalkulii.
Więcej czasu otrzymają również cudzoziemcy, których ograniczona znajomość języka polskiego wpływa na czas potrzebny na przeczytanie i zrozumienie polecenia. Z tej formy pomocy skorzystają też dzieci z Ukrainy uczęszczające do polskich szkół ze względu na agresję Rosji na ich ojczyznę.
Co można mieć ze sobą podczas egzaminu ósmoklasisty?
Do dużej ilości informacji, które uczniowie muszą pamiętać na czas egzaminów, zdecydowanie nie dołoży się długa lista przyborów, które trzeba ze sobą zabrać. Jedyną rzeczą, którą można będzie wnieść do sali na każdy sprawdzian jest długopis lub pióro, koniecznie z czarnym tuszem. Wyjątek stanowi linijka dozwolona w środę, podczas egzaminu z matematyki.
W odróżnieniu od matury, na egzaminie ósmoklasisty z matematyki nie wolno korzystać z tablic ze wzorami ani kalkulatora. Bezwzględnie zabronione jest też korzystanie z telefonu komórkowego. Zgodnie z przepisami korzystanie z jakiejkolwiek pomocy zewnętrznej skutkuje natychmiastowym usunięciem z sali.
Egzamin ósmoklasisty 2023: Kiedy uczniowie poznają wyniki?
Centralna Komisja Edukacyjna ogłosi wyniki tegorocznych egzaminów ósmoklasisty 3 lipca 2023. Wyniki najszybciej będą dostępne na stronie wyniki.edu.pl, każdy uczeń otrzyma indywidualne dane do logowania w systemie. Obwodowe komisje edukacyjne wydadzą zaświadczenia w formie papierowej 6 lipca, trzy dni po ogłoszeniu wyników.
Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać
Jedynym sposobem na oblanie egzaminu ósmoklasisty jest nieobecność. Wtedy trzeba przystąpić do egzaminu w terminie dodatkowym, inaczej rada pedagogiczna nie może podjąć uchwały o ukończeniu szkoły. Przepisy nie określają progu zdawalności, dlatego nawet zero procent nie sprawi, że uczeń nie ukończy szkoły podstawowej. Taki wynik może jednak uniemożliwić dostanie się do wybranej szkoły ponadpodstawowej, dlatego warto zdobyć jak najwięcej punktów.
Wyniki z poszczególnych przedmiotów są wyrażone w procentach. W sumie, ze wszystkich trzech części można uzyskać 100 punktów, które liczą się podczas rekrutacji. Aby przeliczyć wyniki procentowe na liczbę punktów, należy:
- wynik procentowy z języka polskiego przemnożyć przez 0,35 (np. 100% x 0,35 = 35 pkt);
- wynik procentowy z matematyki przemnożyć przez 0,35;
- wynik procentowy z języka obcego przemnożyć przez 0,3.
Kolejne 100 punktów na potrzeby rekrutacji można zdobyć za oceny przedmiotowe ze świadectwa, gdzie:
- celujący - 18 punktów;
- bardzo dobry - 17 punktów;
- dobry - 14 punktów;
- dostateczny - 8 punktów;
- dopuszczający - 2 punkty.
Premie punktowe dostaną też uczniowie z czerwonym paskiem na świadectwie (7 pkt), udzielający się w wolontariacie szkolnym (3 pkt). Aż 18 dodatkowych punktów mogą zdobyć laureaci różnych konkursów i osoby z osiągnięciami artystycznymi oraz sportowymi.
Czytaj także: