"Nie ma ani entuzjazmu, ani ulgi". Nowe informacje z Wrocławia

Aldona Brauła

Oprac.: Aldona Brauła

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1 tys.
Udostępnij

- Nie ma ani entuzjazmu, ani ulgi. Podejmujemy działania dużo dalej idące, niż wynikające z wcześniejszych prognoz i wartości na wodowskazach przed Wrocławiem - przekazał podczas posiedzenia sztabu kryzysowego Jacek Sutryk. Stolica Dolnego Śląska od kilku godzin mierzy się z falą kulminacyjną.

Jacek Sutryk
Jacek Sutryk Jacek SutrykPAP

W nocy ze środy na czwartek do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia poinformowało, że poziom Odry na wodowskazie Trestno wynosił 623 cm. Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego zaktualizowano te dane i przekazano, że jest to już 631 cm.

Jacek Sutryk na spotkaniu z władzami i służbami powiedział, że sytuacja jest pod kontrolą, ale miasto przygotowuje się na najgorsze.

Wrocław przygotowuje się na najgorsze

- Nie ma u mnie entuzjazmu ani ulgi. Przygotowujemy się na scenariusz 650 cm, realizując program ochrony miasta przed powodzią - powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Prezydent dodał, że nocy były przesiąki na wale w Marszowicach. Udało się to jednak zabezpieczyć dzięki pracy służb i ochotników. Jacek Sutryk powiedział, że był na miejscu, pozostając w kontakcie z ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem

- Bystrzyca i ten jej odcinek ujścia do Odry, tam rzeczywiście w nocy były przesiąki. Ja tam byłem pozostając w kontakcie z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, za co bardzo serdecznie dziękuję. Udało się zabezpieczyć te przesiąki na wysokości Marszowic - dodał prezydent.

Podkreślił także, że woda z kranu na razie jest zdatna do picia, ale w każdej chwili może się to zmienić ze względu na ostatnie działania, które podejmuje miasto. W środę rozpoczęto kontrolowane zalanie polderu Oławka, na którego terenie znajduje się m.in. dwa zakłady uzdatniania wody.

Powódź 2024. Poruszające zdjęcia z południa Polski

Ulewy, które na dobre zaczęły się 12 września, wywołały potężną powódź na południu kraju. Wielka woda najbardziej dotknęła woj. opolskie, dolnośląskie i śląskie. Na zdjęciach widzimy skalę zniszczeń i ludzkich dramatów.

Powódź 2024. GłuchołazyPAP
Powódź 2024. BardoFilip NaumienkoReporter
Powódź 2024. Kamieniec ZąbkowickiWojciech OkulśnikEast News
Powódź 2024. BardoFilip NaumienkoReporter
Powódź 2024. KłodzkoNewsLubuskiEast News
Powódź 2024. MoszczankaMariusz PrzygodaAgencja FORUM
Powódź 2024. BardoKrzysztof ZatyckiAgencja FORUM
Powódź 2024. NysaKacper Pempel/REUTERSAgencja FORUM
Powódź 2024. Kamieniec ZąbkowickiFilip NaumienkoReporter
Powódź 2024. KłodzkoKrzysztof ZatyckiAgencja FORUM
Powódź 2024. GłuchołazyMariusz PrzygodaAgencja FORUM
Powódź 2024. Most na rzece Biała GłuchołaskaWojciech OkulśnikEast News
Powódź 2024. KłodzkoWojciech Koziol Agencja FORUM
Powódź 2024. PilchowiceTomasz PietrzykAgencja Wyborcza
Powódź 2024. GłuchołazyGrzegorz CelejewskiAgencja Wyborcza
Powódź 2024. Jelenia GóraKacper LochEast News
Powódź 2024. Marklowice GórneMichał DubielReporter
Powódź 2024. ChałupkiMichał MeissnerPAP
Powódź 2024. KłodzkoMaciej KulczyńskiPAP
Powódź 2024. OtmuchówWojciech OkulśnikEast News
Powódź 2024. Ścinawa Piotr DziurmanReporter
Powódź 2024. Kamieniec ZąbkowickiWojciech OkulśnikEast News
Powódź 2024. Kamieniec ZąbkowickiPiotr Michnik Agencja FORUM
Powódź 2024. GłuchołazyMariusz PrzygodaAgencja FORUM

- Polder Oławka, na który odbywa się w tej chwili kontrolowany zrzut wody, tam mamy dwa zakłady produkcji wody, tam też znajduje się ujęcie wody dla Wrocławia, na Oławie. Przed chwilą dostałem meldunek od prezesa MPWiK, że parametry wody są ok, że jest zdatna do picia. Będziemy ją teraz badać, równolegle robimy rezerwy wody - mówił Sutryk.

Sytuacja na Odrze się stabilizuje 

Joanna Kopczyńska, prezes Wód Polskich zapewniła, że pod kontrolą jest fala na Odrze z Mietkowa, a woda spływa do zbiornika Racibórz Dolny. - W Marszowicach nie dołoży się do Odry fala z Mietkowa. Polder Racibórz pracuje normalnie, trzyma wodę, ta woda nie dopłynie do Wrocławia - powiedziała dodając, że zbiornik jest obecnie wypełniony w 65 proc.

Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prof. dr hab. Robert Czerniawski powiedział, że obserwowane są spadki poniżej Raciborza. We Wrocławiu sytuacja powinna być stabilna i sprawdzą się wcześniejsze prognozy.

- Obserwujemy spadki poniżej Raciborza i to jest najważniejsze. W Opolu, Brzegu i Oławie też już notujemy delikatne spadki. Koło 8-9 w Opolu zacznie się najbardziej widoczny spadek. Jeśli chodzi o Wrocław na wodowskazie Trestno mamy w tej chwili 631 cm i tutaj następuje stabilizacja. Tak jak prognozowaliśmy wcześniej, stan pomiędzy 630-640 cm powinien się utrzymać - raportował.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Leśniakiewicz w "Gościu Wydarzeń" o zalanych terenach: Mieliśmy świadomość zagrożenia
      Leśniakiewicz w "Gościu Wydarzeń" o zalanych terenach: Mieliśmy świadomość zagrożeniaPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na