Żółta woda w Bałtyku. Znamy przyczynę
Bałtyk zmienia się w Morze Żółte? Woda przy niektórych plażach przybrała intensywnie żółty kolor. Na szczęście nie jest to efekt chemicznego zanieczyszczenia, ani wykwitu sinic. Sprawcą zamieszania okazały się niewidoczne gołym okiem pyłki sosny.

Pojawia się coraz więcej doniesień o zabarwionej na żółto wodzie w Bałtyku. W wielu miejscach, między innymi na plaży w Stegnie i Jantarze oraz w okolicy Krynicy Morskiej, woda przy brzegu zmieniła kolor z błękitnego na intensywnie żółty. Choć zjawisko może budzić niepokój, to jest całkowicie naturalne i nie trzeba się go obawiać.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Żółta woda w Bałtyku: To sprawka sosny
Jak możemy się dowiedzieć z portalu Namierzeje.pl żółty kolor wód Bałtyku nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek zanieczyszczeniem. Niecodzienna barwa morskiej wody to "zasługa" pylenia roślin, a konkretnie sosny.
Niewielkie, niewidoczne gołym okiem pyłki sosny mogą mieć średnicę do 100 µm (mikrometrów). Są niezwykle lekkie i czasem mogą być przenoszone przez wiatr na znaczne odległości. Nad morzem, na terenach gęściej porośniętych lasami (w dużej części sosnowymi) pyłki często opadają do wody i gromadzą się masowo przy plaży.
Ponieważ na Mierzei Wiślanej wzdłuż wydm lasy ciągną się kilometrami, to w tym miejscu skupiska pyłków wiosną mogą być wyjątkowo duże.
Żółta woda w Bałtyku - czy trzeba się jej bać?
Na szczęście żółta woda, na powierzchni której unoszą się pyłki sosny, jest w pełni bezpieczna - czytamy na profilu Krynica Morska - Gdzie jeść? Gdzie spać? na Facebooku.
Moczenie się w wodzie, w której dryfuje pyłek z męskich kwiatów sosny, jest całkowicie bezpieczne, chociaż może nieco zmącić przyjemność. Pyłek sosnowy to skarbnica zdrowia! Pełen wartościowych składników, które korzystnie wpływają na organizm - napisano na profilu.
Kąpiel w wodzie z pyłkami sosny nie grozi żadnymi negatywnymi następstwami. Tego typu wody nie należy mylić na przykład ze skażoną sinicami - zdarza się, że ich wykwit często uniemożliwia kąpiele w środku lata.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!