Reklama

Reklama

Zmiana czasu 2021. Kiedy przechodzimy na czas zimowy? Sprawdź!

Kiedy nastąpi zmiana czasu na zimowy? Wraz z nastaniem jesieni coraz częściej szukamy informacji na ten temat. Czas letni nieubłaganie się kończy, a wielkimi krokami zbliża się kolejna zmiana czasu. Zegarki przestawimy już za około miesiąc - z końcem października.

Kiedy zmiana czasu na zimowy?

Kiedy przestawiamy czasomierze? Czas letni na zimowy w 2021 roku zmienimy w nocy z 30 na 31 października, czyli z soboty na niedzielę. Będzie wtedy trzeba przestawić zegarki z godziny 3.00 na 2.00. 

Na zmianę czasu można patrzeć z dwóch perspektyw - albo to wiadomość dobra, ponieważ tej nocy pośpimy o godzinę dłużej, albo zła, bo oznacza, że znacznie wcześniej będzie się robiło ciemno za oknem.

Jesienna zmiana czasu

Informacji o zmianie czasu zaczynamy szukać coraz częściej wraz z nastaniem jesieni. Zmiana pory roku przypomina nam, że zbliża się przestawienie zegarków na czas zimowy.

Reklama

W tym roku astronomiczna jesień przyszła dokładnie 22 września o 21.21. Kalendarzowa dzień później - 23 września.

Zmiana czasu. Potrzebna?

Teoretycznie zmiana czasu ma dopasować okres dziennej aktywności człowieka do jak najlepszego korzystania ze światła słonecznego oraz dla oszczędności energii elektrycznej.

Jednak zmiana ta cieszy się coraz mniejszą popularnością. W dodatku eksperci zwracają uwagę, że przestawianie zegarków ma konkretne minusy. Osoby cierpiące na zaburzenia snu lub mające problem z zachowaniem rytmu dobowego źle znoszą te przesunięcia. Choć nie jest to przyczyna ich kłopotów, pogłębia je.

Regulacje dotyczące zmiany czasu są takie same dla całej Unii Europejskiej. W ostatnią niedzielę października przechodzimy na czas zimowy, a w ostatnią niedzielę marca wracamy do czasu letniego.

Czytaj też: Dieta na odporność. Tymi produktami wzmocnisz organizm


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne