Reklama

To imię nosi tylko kilku chłopców w Polsce. Ma związek z sagą o Wiedźminie

Niezmiennie od kilku lat najczęściej nadawanym imieniem męskim w Polsce jest Antoni. W pierwszej połowie 2022 aż 3431 chłopców dostało właśnie takie imię. Jednakże niektórzy rodzice decydują się na nieco bardziej nietypowe i niekiedy wręcz niespotykane imiona. W rejestrze PESEL z pierwszej połowy zeszłego roku można znaleźć dość zaskakujące propozycje. Oto niektóre z nich.

Angelo/ Angel

W pierwszej połowie roku 2022 w Polsce dokładnie dwóch chłopców dostało imię Angelo, a kolejnych dwóch Angel. Angelo to imię włoskie, natomiast jego grecka wersja Angel pochodzi od słowa "ángelos" i oznacza "posłańca"

Powszechnie imię to utożsamiane jest z aniołami. Nie bez powodu polskim odpowiednikiem Angelo jest właśnie Anioł, jednak obecnie imię to nie jest nadawane chłopcom w Polsce. 

Witalis

Imię Witalis pochodzi z języka łacińskiego, w którym słowo "vitalis" oznacza "życiowy, zdolny do życia, dający życie". Słowo "vitalis" było określeniem, którego rodzice używali, aby wyrazić życzenie, by dziecko było zdrowe i dobrze się chowało. Z tego powodu Witalis jest dziś uważany za osobę dynamiczną, energiczną i żywiołową. 

Reklama

W Polsce w pierwszej połowie roku 2022 jedynie dwóch chłopców dostało to imię. 

Roland 

Pochodzenie tego imienia nie jest do końca znane. Prawdopodobnie wywodzi się z francuskiego, jednak istnieją teorie, że pochodzi z języka starogermańskiego. W tym języku imię Roland tłumaczone jest jako "sławny w kraju" lub też "bohater narodowy". Właśnie dlatego osobom o imieniu Roland przypisywane są cechy takie jak odwaga i ambicja. 

Mimo to imię Roland nie jest często nadawane chłopcom w Polsce, a w zeszłorocznym rejestrze pojawiło się tylko trzy razy. 

Geralt 

To męskie imię pochodzenia germańskiego powstało z połączenia dwóch słów - "ger" oznaczającego "oszczep, włócznię" i "wald/walt" tłumaczonego na "władać, panować". Zatem Geralt to "ten, który włada oszczepem lub włócznią". 

Imię Geralt znane jest przede wszystkim fanom sagi o Wiedźminie, której głównym bohaterem jest Geralt z Rivii. Jedynie trzech chłopców w pierwszej połowie 2022 otrzymało imię Geralt.

Orion 

Bardzo rzadkim imieniem, nadanym w zeszłym roku tylko trzy razy, jest Orion. Pochodzi z języka greckiego i najprawdopodobniej wywodzi się od słowa "horion" oznaczającego "granicę". Jest kojarzone przede wszystkim z gwiazdozbiorem Oriona lub pasem Oriona - asteryzmem tworzonym przez trzy jasne gwiazdy. 

Orion to postać z mitologii greckiej. Po tym, jak bogini Artemida nasłała na niego skorpiona, który śmiertelnie go ukąsił, Orion stał się gwiezdną konstelacją. 

Syriusz 

Orion to nie jedyne imię zainspirowane astronomią. Nietypowe imię Syriusz pochodzi od nazwy najjaśniejszej gwiazdy w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Najprawdopodobniej wywodzi się z języka greckiego, w którym słowo "seirios" oznacza "płonący, gorący, roziskrzony". 

Imię zyskało na popularności dzięki serii "Harry Potter" autorstwa J.K. Rowling, mimo to tylko czterech chłopców w pierwszej połowie roku 2022 otrzymało to imię. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dzieci | imiona dzieci | nietypowe imiona | noworodek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy