Reklama

To imię nosi zaledwie kilka dziewczynek w Polsce. Co oznacza?

W ostatnich latach można zauważyć nowe trendy w dobieraniu imion dla dzieci. Z danych zgromadzonych w pierwszej połowie 2022 roku na podstawie informacji w rejestrze PESEL wynika, że najczęściej nadawanym imieniem żeńskim była Zofia. Dużą popularnością cieszyły się również: Zuzanna, Hanna, Maja, Laura i Julia. Na liście można jednak odnaleźć dużo bardziej oryginalne i niespotykane imiona. Oto kilka najrzadziej nadawanych imion żeńskich w 2022 roku.

Celia  

To nieprzeciętne imię wywodzi się z języka łacińskiego, a dokładniej od używanego w starożytnym Rzymie nazwiska rodowego Caelius. Nazwisko to pochodzi od słowa caelum, które oznacza "niebo". Imię zyskało na popularności dopiero po 1600 roku i to za sprawą Williama Shakespeare’a, który nazwał tak postać ze swojej komedii pt. "Jak wam się podoba". 

W Polsce imię to jest bardzo rzadko spotykane. W pierwszej połowie 2022 roku tylko dwie dziewczynki dostały imię Celia.

Kiara 

Innym rzadkim imieniem żeńskim, nadanym w zeszłym roku jedynie dwa razy, jest Kiara. To spolszczenie włoskiej Chiary - imienia, które włosi wymawiają jako Kiara. Ma te same korzenie co pochodzące z języka łacińskiego imię Clara i oba imiona oznaczają "jasna, czysta, świetlista". To dzięki temu znaczeniu Kiara uważana jest za osobę życzliwą, przyjazną i wesołą. 

Reklama

Władysława

Władysława to żeński odpowiednik słowiańskiego imienia Władysław, które zostało zapożyczone z języka czeskiego, jednak w Polsce pierwotnie zapisywano je jako Włodzisław. Wywodzi się od dwóch słów - "włodzi" i "slaw" oznaczających "tego, który zawładnął sławą"

Niegdyś niezwykle popularne imię żeńskie Władysława dziś odchodzi w zapomnienie. W pierwszej połowie 2022 roku na świat przyszły tylko dwie Władysławy. 

Sawa

Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia tego imienia. Niektórzy twierdzą, że Sawa to imię pochodzenia aramejskiego i oznacza "starca". Inni uważają, że jest to fonetyczny wariant męskiego imienia Saba, które w języku hebrajskim oznacza "zmianę" lub "zajęcie". Istnieją też teorie, że Sawa to imię słowiańskie, które zyskało na popularności dzięki legendzie o rybaku Warsie i syrenie Sawie, czyli opowieści o tym, jak powstała Warszawa. 

Według danych tylko dwie dziewczynki w zeszłym roku dostały imię Sawa.

Cyntia 

Niewiele więcej, bo jedynie trzy dziewczynki otrzymały równie oryginalne imię Cyntia. Pochodzi ono z języka greckiego, w którym oznacza "kobietę z góry Kynthos". Według mitologii to właśnie na tej górze narodziła się bogini Artemida wraz z bratem Apollinem. Cyntie to ponoć kobiety ambitne, które zawsze wytrwale dążą do zamierzonych celów. 

Alma

Innym rzadkim imieniem żeńskim nadawanym w 2022 roku okazała się Alma. Wywodzi się z łacińskiego słowa "almus", które tłumaczy się jako "dobry, opiekujący się, karmiący". Słowo kojarzone jest z wyrażeniem "alma mater" - oznaczającym "matkę karmiąca".

Największa popularność imienia Alma przypadła na 1901 rok, jednakże w ubiegłym roku jedynie cztery dziewczynki dostały takie imię. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dzieci | imię dla dziecka | noworodek | macierzyństwo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy