Reklama

Reklama

Polska Amazonka czy kraina wąwozów? Piękne, ale zapomniane miejsca w Polsce. Koniecznie musisz je zobaczyć

Widok na rynek w Kazimierzu Dolnym /123RF/PICSEL

Polska Amazonka czy kraina wąwozów? Bajkowy raj czy ostoja literatury? Chcesz zwiedzić malownicze miejsca w Polsce, ale przeszkadzają ci turyści? Jesień to idealny czas na zawiedzenie tych zapomnianych punktów na mapie naszego kraju.

Nadejście jesieni nie musi oznaczać końca wypraw. Tej pory roku nie obejmuje sezon turystyczny, dzięki czemu zwiedzanie przebiega w spokoju. Jesienią podróżnicy mogą znaleźć ukojenie wśród kolorowej przyrody lub odkryć ciche, urokliwe miasteczka, których w Polsce zdecydowanie jest wiele. Takie wycieczki są doskonałą okazją, by odetchnąć oraz oderwać się od jesiennego marazmu i codziennych obowiązków. Jeśli nie wiesz gdzie pojechać jesienią, odwiedź te piękne, nieco zapomniane miejsca w Polsce.

Wyjątkowe polskie miejscowości

ARKADIA: Bajkowy raj na ziemi

Arkadia to magiczna miejscowość leżąca blisko Łowicza. Wioska, zgodnie ze swoją nazwą, przypomina prawdziwy raj na ziemi. W romantycznej scenerii znajdują się: ogród angielski, obrośnięte bluszczem budowle oraz urokliwe zbiorniki wodne. Arkadia jest szczególnie piękna jesienią, kiedy odwiedza ją mało turystów a drzewa nabierają kolorów.

Reklama

To miasto dla miłośników historii literatury oraz przechadzek po parkach. Puławy były ważnym miejscem dla pisarzy polskiego oświecenia oraz romantyzmu. W tej miejscowości znajduje się też pierwsze muzeum w Polsce, czyli Świątynia Sybilli. Obiekt mieści się w parku blisko Pałacu Czartoryskich. Magiczna sceneria i świadomość bogatej historii tego miejsca sprawiają, że Puławy zdecydowanie warto odwiedzić.

ZWIERZYNIEC: Perła malowniczego Roztocza

To miasteczko znajduje się na Roztoczu, czyli w malowniczej krainie geograficznej łączącej Wyżynę Lubelską z Podolem. Miejscowość jest usytuowana niedaleko Roztoczańskiego Parku Narodowego. W Zwierzyńcu znajdują się: kościół na wodzie, który uchodzi za wizytówkę Roztocza, stawy Echo (z niezwykle czystymi plażami) oraz rzeka Wieprz, na której organizowane są spływy kajakowe.

KAZIMIERZ DOLNY: Kraina wąwozów

Leśne wąwozy, uroczy rynek, deptak wzdłuż Wisły, Góra Trzech Krzyży - wszystkie te atrakcje znajdują się w pięknej miejscowości na Lubelszczyźnie, czyli w Kazimierzu Dolnym. Latem miasto przyciąga wiele turystów, jednak jesienią, kiedy nad budynkami unosi się mgła, jest jeszcze bardziej urzekające.

Zwiedzaj Parki Narodowe!

Miłośnicy natury, którzy pragną zobaczyć jesienne krajobrazy, nie zawiodą się wycieczką do któregoś z Polskich Parków Narodowych.

NARWIAŃSKI PARK NARODOWY: Narew, czyli "polska Amazonka"

Aby zobaczyć "polską Amazonkę", czyli Narew, odwiedź Narwiański Park Narodowy. Możesz przejść się po drewnianej kładce, wybrać się na rejs łódką lub po prostu obserwować rozlewiska oraz wielokorytową, dziką rzekę w tajemniczej scenerii.

WIGIERSKI PARK NARODOWY: Perła Suwalszczyzny

Warto odwiedzić także zimną i spokojną krainę Polski: Suwalszczyznę, w której znajduje się Wigierski Park Narodowy. Park cechuje malowniczy pojezierny krajobraz. Wśród jesiennych, czerwonych i pomarańczowych liści, wygląda szczególnie urokliwie. Na terenie parku znajdują się gęste lasy oraz wiele jezior, w tym Wigry. Możesz odwiedzić tam także Klasztor w Wigrach, jedyny architektoniczny zabytek parku.

Góry, w których możesz odetchnąć

BIESZCZADY: Oaza spokoju

Na liście nie mogło zabraknąć oczywiście Bieszczadów. Te góry słyną z tego, że są cichym, magicznym miejscem, w którym panuje mistyczna atmosfera. Podczas górskich przechadzek można obserwować naturę oraz ukoić myśli po codziennych wysiłkach. Jeśli marzysz o uspokojeniu i wyciszeniu się, Bieszczady są miejscem dla ciebie.

Miasteczka prosto z bajki! Ciekawe, inne, tajemnicze

Jesień inspiruje niektórych do poznawania tego co nowe, niezbadane. Jeśli jesienna aura sprawia, że czujesz potrzebę zwiedzenia nietypowych miejsc, odwiedź którąś z następujących miejscowości.

LIPCE REYMONTOWSKIE to nie tylko wioska, w której mieszkał Reymont, lecz także miejsce akcji "Chłopów" - książki słynącej z pięknych opisów przyrody. Wybierz się do tej wsi, aby sprawdzić, czy jesienna sceneria w Lipcach zgadza się z opisaną w dziele.

PAŁAC W KOPICACH, z którego zostały dziś tylko ruiny, wygląda jak z baśni. Sama historia zamku ma nawet punkty wspólne z opowieścią o Kopciuszku. W okolicach ruin panuje tajemnicza atmosfera. Jest to doskonałe miejsce do jesiennych eskapad.

Odkrywaj piękną polską naturę, nie tylko latem!

Lista wszystkich wspaniałych, a nieco zapomnianych miejsc w Polsce jest oczywiście o wiele dłuższa niż ta przedstawiona powyżej.

Nie zapomnijmy, na przykład, o pięknych Lasach Janowskich leżących na Lubelszczyźnie, odznaczających się pokaźną ilością nietypowych gatunków roślin i zwierząt. Wyjątkowo urokliwe są też sandomierskie sady jabłkowe - malownicze miejsca uprawy jednego z symboli jesieni, czyli jabłka!

Wszystkie te inspirujące miejsca w Polsce pozwalają oderwać się od jesiennego znużenia, odpocząć i nabrać energii na zmierzanie się z ponurą pogodą. Te lokalizacje powinny być na każdej liście miejsc do zwiedzenia jesienią.  

Agata Tomaszewska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy