Nietuzinkowe miejsce na wakacje. Tłumy Polaków przejeżdżają tuż obok

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1 tys.
Udostępnij

Chorwacja kryje wiele niespodzianek. Jedną z nich jest najmniejsze miasto na świecie. Mimo że Hum liczy zaledwie 28 mieszkańców, tętni życiem. Warto je odwiedzić nie tylko ze względu na wpis w "Księdze rekordów Guinnessa". Miasteczko urzeka niepowtarzalnym klimatem oraz pięknymi krajobrazami. Gdzie dokładnie leży najmniejsze miasto świata? Jak tam dojechać?

Najmniejsze miasto w Chorwacji
Najmniejsze miasto w ChorwacjiEast News

Najmniejsze miasto na świecie ma wiele do zaoferowania. Dowiedz się, dlaczego warto je odwiedzić.

Najmniejsze miasto świata. Gdzie leży Hum?

Hum to niewielkie miasteczko położone w zachodniej części Chorwacji na półwyspie Istria. Jest położone w centrum żupanii istryjskiej.

Zobacz więcej: Turystyczny raj, który zamienia się w zgliszcza. To tam Polacy są w pułapceNajbliższym dużym miastem jest Buzet, które znajduje się jedynie 9 kilometrów od Hum. W pobliżu miasteczka leżą również Pula, Rijeka oraz Pazin.

Hum to urokliwe maleńkie miasteczko z rekordem Guinnessaflocu/easyfotostockEast News

Najmniejsze w Chorwacji. Ilu liczy mieszkańców?

Ostatnie dane dotyczące liczby ludności pochodzą z 2018 roku. Wtedy w miejscowości mieszkało 28 osób. Miasto jest najmniejszym na świecie i zostało wpisane do "Księgi rekordów Guinnessa".

Hum jest niezwykle urokliwe. Nawet w sezonie nie ma tam dużej liczby turystów. Warto obrać je jako cel wycieczki samochodowej lub jednodniowej wyprawy. Górski klimat miejscowości, spokój i piękne widoki pozwolą na odpoczynek od typowych atrakcji turystycznych.

Z czego słynie Hum? Sprawdź atrakcje miasta

Jedną z atrakcji jest zabytkowa dzwonnica, z której można podziwiać krajobrazEast News

Hum swoją obecną popularność zawdzięcza niewielkiemu rozmiarowi. W średniowieczu było jednak niezwykle ważnym ośrodkiem piśmienniczym. Pierwszy raz wspomniano o nim już w XII wieku. To właśnie tam powstawały teksty pisane pierwszym słowiańskim alfabetem - głagolicą. Umiejętność posługiwania się nią zachowała się aż do początków XX wieku. Obecnie w miejskim muzeum możemy zobaczyć kilka przykładów pism głagolickich. Natomiast w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będziemy mogli zobaczyć ich ścienną formę.

W XVII wieku miasto zostało spalone, a następnie odbudowane. Najstarszym zabytkiem, który możemy odwiedzić w Hum jest dzwonnica z XVI w., na którą można wejść, aby podziwiać krajobraz. Miasto znajduje się na wzgórzu, przez co możemy liczyć na niezapomniane widoki.

Co roku w czerwcu w miejscowości organizowany jest festyn z okazji Dni Hum. To nie tylko okazja do świętowania, ale także do organizacji wyborów. To właśnie wtedy wybierany jest nowy burmistrz Hum. To jedyne miasteczko w Chorwacji, gdzie głosowanie w dalszym ciągu odbywa się na tradycyjnych zasadach.

Jak dojechać do Hum z Polski?

Hum zachwyca swoim unikatowym klimatemEast News

Dojazd samochodem do Hum z południa Polski ma 900 kilometrów i zajmuje około 10 godzin. Do miasteczka warto się udać na jednodniową wycieczkę, jeśli przejeżdżamy w pobliżu. Zaledwie 40 km od Hum znajduje się Rijeka. Od stolicy Zagrzebia maleńkie Hum dzieli 200 km.

Do miasteczka można także dostać się pociągiem. Kursuje on ze stacji kolejowej w Puli i jedzie w kierunku miasta Buzet. Aby dostać się do Hum, należy wysiąść na stacji "Hum u Istrii". Podróż pociągiem trwa godzinę i 40 minut, a kosztowała w ubiegłym sezonie około 60 kun. w tym roku w Chorwacji obowiązuje euro. Ze stacji kolejowej czeka nas jeszcze trzykilometrowy spacer w otoczeniu pięknych widoków do głównego celu wycieczki.

Zobacz także:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Gaszenie pożaru składu chemicznego w Zielonej Górze. Strażacy walczyli kilkadziesiąt godzin
      Gaszenie pożaru składu chemicznego w Zielonej Górze. Strażacy walczyli kilkadziesiąt godzinPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      645
      Super
      relevant
      194
      Hahaha
      haha
      70
      Szok
      shock
      55
      Smutny
      sad
      46
      Zły
      angry
      30
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      1 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na