Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Nie tylko Wszystkich Świętych i Zaduszki. W tradycji zachowały się także Dziady

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dziady to dwa ważne elementy polskiej tradycji, które są głęboko zakorzenione w kulturze chrześcijańskiej i pogańskiej. Na czym polegają, jak się je obchodzi i czym się różnią? Co ciekawe, Dziady mogą nam się kojarzyć z obchodzonym współcześnie Halloween.

Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

Uroczystość Wszystkich Świętych, która obchodzona jest 1 listopada, oraz Dziady - dawny słowiański obrzęd ku czci przodków - to dwa różne sposoby wyrażania szacunku wobec tych, którzy odeszli. Chociaż wywodzą się z odmiennych tradycji, ich istota - refleksja nad śmiercią i pamięć o zmarłych - jest wspólna.

Wszystkich Świętych. Chrześcijańska tradycja upamiętniania świętych

Wszystkich Świętych to jedna z najważniejszych uroczystości w Kościele katolickim, która obchodzona jest 1 listopada. Jest to dzień poświęcony pamięci wszystkich świętych, zarówno tych kanonizowanych, jak i niekanonizowanych, którzy poprzez swoje życie i śmierć osiągnęli zbawienie i cieszą się wiecznym życiem w Niebie.

Kiedyś we Wszystkich Świętych wspominano wyłącznie tych, których Kościół ogłosił świętymi lub błogosławionymi, z czasem uroczystość rozszerzyła się na wszystkich wiernych, którzy osiągnęli zbawienie, nawet jeśli nie są oficjalnie wyniesieni na ołtarze. Świętymi nazywa się bowiem wszystkich tych, którzy po śmierci trafili do Nieba, nawet jeśli nie są powszechnie znani. 

W Polsce święto to wiąże się ze zwyczajem odwiedzania cmentarzy, składania kwiatów, zapalania zniczy na grobach bliskich zmarłych i modlitwy za ich dusze. Jest to czas refleksji nad przemijaniem oraz nad życiem wiecznym

Zaduszki. Modlitwa za dusze zmarłych


Uroczystość Wszystkich Świętych często mylona jest z Zaduszkami, czyli dniem poświęconym wszystkim wiernym zmarłym. 

2 listopada Kościół szczególnie modli się w intencji tych, którzy odeszli i prosi dla nich o życie wieczne, natomiast we Wszystkich Świętych wierni cieszą się, że mają tak wielu orędowników w Niebie, a także sami mają nadzieję na szczęście po śmierci. Zatem te dwa święta różni data, sens, ale także charakter - jedno święto ma charakter radosny, drugie ciszy i zadumy.

Co więcej, za nawiedzenia cmentarza od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny, czyli odpuszczenie wszystkich kar doczesnych za grzechy, za dusze w czyśćcu cierpiące pod zwykłymi warunkami. 

Są nimi: stan łaski uświęcającej, przyjęcie komunii świętej, odmówienie dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego, brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu.

Można także uzyskać odpust zupełny przy zachowaniu tych samych warunków, za nawiedzenie kościoła lub kaplicy w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny oraz odmówienie modlitwy "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga".

Dziady. Pogański obrzęd ku czci zmarłych

Dziady to z kolei dawny obrzęd wywodzący się z przedchrześcijańskich wierzeń Słowian, w którym oddawano cześć duchom przodków. Słowianie wierzyli, że w określonych dniach roku dusze zmarłych wracają na Ziemię, by odwiedzić swoich żyjących krewnych. Celem obrzędu Dziadów było zapewnienie zmarłym spokoju oraz pomocy w ich wędrówce do zaświatów.

Głównym elementem Dziadów było organizowanie uczty dla duchów zmarłych. W czasie tych obrzędów przygotowywano specjalne posiłki, które składano w ofierze. Uważano, że zmarli mogą w zamian za dary i pamięć udzielać wsparcia żywym. Wierzono także, że duchy mogły przynosić nieszczęścia, jeśli nie zostały odpowiednio uhonorowane.

Dziady obchodzono dwa razy do roku - wiosną i jesienią. Jesienne Dziady przypadały w nocy z 31 października na 1 listopada. Obrzęd Dziadów miał bardzo ważne znaczenie społeczne i kulturowe, ponieważ podkreślał łączność między światem żywych i zmarłych, a także wzmacniał więzi rodzinne. Co więcej, poprzez odpowiednie ugoszczenie zmarłych, chciano zapewnić sobie ich opiekę i wsparcie. 

Zderzenie i przenikanie się tradycji

Chociaż Dziady mają swoje korzenie w pogańskiej tradycji, ich elementy w pewnym stopniu przetrwały w ludowych obrzędach i zwyczajach, które z czasem zostały zintegrowane z chrześcijańską praktyką

Wraz z chrystianizacją Europy i Polski, obrzęd Dziadów został zastąpiony przez święta kościelne, takie jak Wszystkich Świętych i Zaduszki, jednak niektóre aspekty pogańskiej tradycji przetrwały, np. zapalanie zniczy na grobach.

Współczesne obchody Wszystkich Świętych w Polsce, mimo że mają charakter chrześcijański, nawiązują do pierwotnych wierzeń o więzi z przodkami. Zapalanie świec i odwiedzanie grobów to symboliczne gesty, które mają przypominać o wiecznej pamięci i więzi między zmarłymi a żyjącymi.

Dziady w literaturze

Warto również wspomnieć, że obrzęd Dziadów zyskał nowe życie w literaturze dzięki twórczości Adama Mickiewicza. Jego dramat pt. "Dziady" stał się jednym z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu. 

W utworze Mickiewicz odwołuje się do starosłowiańskich obrzędów, ukazując je jako formę kontaktu między żywymi a zmarłymi. Przez pryzmat literatury obrzęd Dziadów został utrwalony w polskiej świadomości jako ważny element kultury narodowej.

Zarówno Wszystkich Świętych, jak i Dziady to święta, które wyrażają szacunek wobec zmarłych i przypominają o nieprzemijalnej więzi między żyjącymi a umarłymi. 

Natomiast Wszystkich Świętych to kościelna uroczystość, która jest dziś głównym elementem polskiej tradycji związanej ze wspomnieniem tych, którzy odeszli, ale orędują za żyjącymi. Dziady natomiast to obrzęd, który oficjalnie nie jest już obchodzony, choć we współczesnym Halloween można dopatrzeć się pewnych nawiązań do tego święta. 

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Na to święto czekają cały rok. Ulice grozy i "cukierki z bagażnika"/INTERIA.PL
INTERIA.PL

Zobacz także