Tradycja Halloween
Jedna z teorii głosi, że wiele tradycji Halloween zostało zaczerpniętych z celtyckich dożynek, w szczególności z gaelickiego święta Samhain, które uważa się za mające pogańskie korzenie. Niektórzy sugerują, że Samhain mógł zostać schrystianizowany jako Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada, wraz z jego wigilią, przez wczesne chrześcijaństwo. Inni naukowcy uważają, że Halloween zaczęło się wyłącznie jako święto chrześcijańskie, będąc czuwaniem przed Dniem Wszystkich Świętych.
Halloween obchodzone jest od wiekóww Irlandii i Szkocji, a irlandzcy i szkoccy imigranci przenieśli wiele zwyczajów Halloween do Ameryki Północnej w XIX wieku, a następnie poprzez amerykańskie wpływy Halloween rozprzestrzeniło się na inne kraje pod koniec XX i na początku XXI wieku.
Współcześnie Kościół katolicki postrzega zabawy na Halloween jako zagrożenie dla chrześcijańskich tradycji.
Zwyczaje na Halloween
Popularne zajęcia na
Halloween obejmują
apple bobbing, czyli łowienie jabłek z dużej miski pełnej wody jedynie za pomocą ust czy
trick-or-treat znane jako cukierek albo psikus, gdy dzieci chodzą po domach i proszą o słodycze, a gdy ich nie dostaną, mogą zrobić sąsiadowi psikusa. Często spotykane jest także
uczestnictwo w imprezach kostiumowych,
rzeźbienie dyń i tworzenie z nich latarni,
gry wróżbiarskie,
płatanie figli,
odwiedzanie nawiedzonych atrakcji,
opowiadanie przerażających historii i oglądanie horrorów lub filmów o tematyce Halloween.
Niektórzy ludzie praktykują chrześcijańskie obrzędy religijne Wigilii Wszystkich Świętych, w tym uczestnictwo w nabożeństwach kościelnych i zapalanie zniczy na grobach zmarłych, chociaż dla innych jest to święto świeckie. Niektórzy chrześcijanie historycznie powstrzymywali się od mięsa w Wigilię Wszystkich Świętych, tradycja odzwierciedlona jest w jedzeniu pewnych wegetariańskich potraw w Halloween, takich jak jabłka, placki ziemniaczane czy soul cakes.