Reklama

Reklama

Marsz Niepodległości. Instrukcja policji dla dziennikarzy

Marsz Niepodległości będzie miał charakter państwowy. Policja wydała już instrukcję bezpieczeństwa dla dziennikarzy relacjonujących przebieg wydarzenia. "Unikaj noszenia dokumentów na szyi na smyczy lub łańcuszku – w przypadku zaatakowania mogą posłużyć do duszenia" – brzmi jeden z punktów wytycznych opracowanych przed Marszem Niepodległości.

Marsz Niepodległości odbędzie się 11 listopada i przejdzie ulicami Warszawy. Od kilku lat podczas tego wydarzenia dochodzi do zamieszek i niespodziewanych sytuacji. Np. w ubiegłym roku, nieopodal Mostu Poniatowskiego, spłonęło mieszkanie, na balkonie którego wywieszona była tęczowa flaga.

Marsz Niepodległości o charakterze państwowym

Wcześniej z broni gładkolufowej postrzelony został dziennikarz Tygodnika Solidarność Tomasz Gutry. Od lat Marsz Niepodległości wywołuje duże emocje i wiąże się z pewnym ryzykiem nie tylko dla uczestników, ale też dziennikarzy.

Tegoroczny Marsz Niepodległości będzie szczególny, bo po raz pierwszy został mu nadany charakter państwowy. Oficjalnie organizatorem jest Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Reklama

Instrukcja dla mediów relacjonujących Marsz Niepodległości

Tym razem Policja postanowiła odpowiednio przygotować dziennikarzy. Na oficjalnej stronie internetowej można przeczytać instrukcję dla mediów. Niektóre jej punkty mogą zaskakiwać, a najbardziej kuriozalnie brzmi ten dotyczący noszenia legitymacji prasowej na szyi. Zdaniem policja może ona posłużyć "do duszenia". Policja zdaje sobie więc sprawę, że tegoroczny Marsz Niepodległości może się wiązać z dużym niebezpieczeństwem.

Poniżej przedstawiamy pełną instrukcję dla mediów zaproponowaną przez policję:

"Pamiętaj o swoim własnym bezpieczeństwie - dobre ujęcie nie jest warte Twojego zdrowia i życia.

Wyposaż się w kamizelkę odblaskową z napisem PRESS/PRASA.

Umieść legitymację prasową w takim miejscu, aby była widoczna i łatwa do okazania.

 Ustaw się na skraju tłumu i staraj się nie wchodzić w sam środek akcji - jeżeli znajdziesz się pośrodku dwóch stron natychmiast wycofaj się.

Monitoruj i analizuj sytuację także poza kadrem aparatu/kamery; gdy widzisz, że wzrasta agresja wycofaj się w bezpieczne miejsce.

Zaparkuj swój pojazd w bezpiecznym, oddalonym od miejsca wydarzenia miejscu.

Unikaj noszenia dokumentów na szyi na smyczy lub łańcuszku - w przypadku zaatakowania mogą posłużyć do duszenia. Za to w sytuacji kryzysowej załóż kask czy ochraniacze.

Uważaj i słuchaj komunikatów nadawanych przez policję - jeżeli usłyszysz, że zostaną użyte środki przymusu bezpośredniego odsuń się na bezpieczną odległość.

Pamiętaj, że policjanci wyposażeni w kaski i środki ochrony mają ograniczone pole widzenia.

Nie utrudniaj policjantom wykonywania obowiązków służbowych i nie naruszaj przepisów prawa."

Reklama

Reklama

Reklama