Fortuna za kapelusz cesarza Francuzów

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Kapelusz Napoleona sprzedany za prawie 2 miliony euro. Na aukcji pod Paryżem nakrycie głowy cesarza Francuzów kupił kolekcjoner z Korei Południowej.

Napoleon nosił ten kapelusz podczas słynnej bitwy pod Marengo w 1800 roku fot. Patrick Kovarik
Napoleon nosił ten kapelusz podczas słynnej bitwy pod Marengo w 1800 roku fot. Patrick KovarikAFP

W ciągu dziesięciu lat swoich rządów Napoleon miał nosić około 120 charakterystycznych kapeluszy, tak zwanych bikornów. Wykonywał je kapelusznik cesarza, Poupard.

Do tej pory zachowało się około 20 nakryć głowy Napoleona. Tylko dwa z nich znajdują się w rękach prywatnych, pozostałe są wystawione w muzeach na całym świecie.

W domu aukcyjnym Osenat wystawiono na sprzedaż także szalik i koszulę Napoleona. Czerwony szalik, w którym Napoleon jest przedstawiany na wielu obrazach, pochodzi z okresu uwięzienia cesarza na wyspie świętej Heleny.

Wystawione przedmioty to część kolekcji około tysiąca pamiątek po cesarzu Francuzów, które należały księcia Monako Ludwika II, prapradziadka obecnego księcia Monako Alberta.

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na