TikTok oskarżany o wspieranie Palestyny. Jest oświadczenie
Oprac.: Aleksandra Kozyra
Eskalujący konflikt Izraela i palestyńskiego Hamasu podsycają wywołujące skrajne emocje nagrania udostępniane w mediach społecznościowych. Popularna aplikacja TikTok opublikowała oświadczenie w sprawie udostępnionych na platformie nagrań, które łamią zasady dotyczące przemocy, terroryzmu i dezinformacji. Od wybuchu wojny usunięto kilkadziesiąt milionów fałszywych kont.

Zarząd popularnej aplikacji do tworzenia krótkich filmów w opublikowanym na stronie oświadczeniu oznajmił, że od wybuchu wojny Izraela z Hamasem usunięto 24 miliony fałszywych kont i ponad pół miliona komentarzy botów do treści pod hasztagami związanymi z konfliktem.
Aplikacja należąca do chińskiej firmy technologicznej ByteDance podała, że od 7 października 2023 roku usunęła również prawie cztery miliony filmów za naruszenie zasad dotyczących przemocy, mowy nienawiści, dezinformacji i terroryzmu, z czego ponad 925 tys. wideo bezpośrednio powiązanych z wojną między Izraelem a Hamasem.
"Wprowadziliśmy także przypomnienia w wyszukiwarce, dotyczące określonych słów kluczowych w języku hebrajskim, arabskim i angielskim, aby zachęcić naszą społeczność do zwracania uwagi na potencjalne dezinformacje i sprawdzanie wiarygodnych źródeł" - napisano w komunikacie.
TikTok oskarżany o rozpowszechnianie propalestyńskich treści. Miliony usuniętych materiałów
Firma podkreśla również, iż hasztag wyrażający poparcie dla Izraela w jego wojnie z Hamasem uzyskał więcej wyświetleń niż hasztag propalestyński, oddalając oskarżenia, że platforma rozpowszechnia treści wspierające Palestynę.
Zobacz też: Jak wojna Izraela z Hamasem rezonuje w Europie
TikTok podał, że między 7 a 31 października liczba wyświetleń hasztagu "standwithisrael" w USA wyniosła 46 milionów, w porównaniu z 29 milionami wyświetleń hasztagu "standwithpalestine" w tym samym okresie.
Tuż po wybuchu wojny szefostwo firm Meta, X, YouTube i TikTok otrzymało listy od europejskiego komisarza Thierry’ego Bretona, w którym napisał on, że platformy nie robią wystarczająco dużo, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się dezinformacji.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!