Izrael ogłasza zamknięte strefy wojskowe. Inwazja na Liban coraz bliżej
Izrael zamknął tereny wokół trzech kibuców na północy kraju. Decydenci ogłosili obszar strefą wojskową z zakazem wstępu. Źródła podkreślają, że inwazja Tel Awiwu na Liban jest nieuchronna. Przypomnijmy, część tego kraju znajduje się pod kontrolą bojowników Hezbollahu. W poniedziałek wieczorem media informują, że Izrael intensywnie ostrzeliwuje tereny przygraniczne.
Rozmieszczenie izraelskich oddziałów sugeruje, że kraj nieuchronnie zbliża się do inwazji na sąsiadujący Liban - ocenił anonimowy urzędnik amerykański w rozmowie z agencją Reutera.
Faktem jest, że izraelscy decydenci zamknęli obszary wokół trzech kibuców: Metula, Misgaw Am i Kfar Giladi. Wszystkie znajdują się na północy kraju, na pograniczu z Libanem. Teren ogłoszono zamkniętą strefą wojskową z zakazem wstępu.
Agencje prasowe podają, że na realną groźbę uderzenia zareagowała strona libańska. Bejrut wycofał część wojsk z południa kraju, zmieniając rozmieszczenie oddziałów.
Bliski Wschód. Izrael kontra Hezbollah. Kluczowe godziny
W Interii cytowaliśmy słowa izraelskiego ministra obrony. - Wkrótce rozpocznie się nowy rozdział wojny przeciwko Hezbollahowi - zapowiedział w poniedziałek Joaw Galant.
To będzie "istotny czynnik wpływający na zmianę sytuacji bezpieczeństwa" w regionie, który pozwoli na "ukończenie misji przywrócenia bezpieczeństwa na północy" i powrót ewakuowanych z tych terenów osób - dodał polityk.
Amerykańskie media donoszą, że Tel Awiw uprzedził Waszyngton o planowanej akcji na południu Libanu.
Media: Izrael intensywnie ostrzeliwuje tereny przygraniczne Libanu
Izraelska artyleria intensywnie ostrzeliwuje leżącą tuż przy granicy libańską miejscowość Wazani - poinformował w poniedziałek wieczorem portal Times of Israel.
Napiętą sytuację na granicy Izraela z Libanem potwierdził też rzecznik ONZ Stephane Dujarric, który poinformował, że ponad 10 000 żołnierzy stacjonującej na południu kraju misji pokojowej ONZ w Libanie (UNIFIL) nie może już patrolować kraju ze względu na intensywność walk.
Przynajmniej na razie nie ma izraelskich sił pancernych przy granicy z Libanem - poinformowały w poniedziałek późnym wieczorem libańskie źródła bezpieczeństwa, które cytuje niemiecka agencja dpa.
Gdyby doszło do operacji lądowej przeciwko Hezbollahowi, wojska izraelskie wkroczyłyby na teren Libanu po raz pierwszy od trwającej nieco ponad miesiąc wojny z Hezbollahem latem 2006 r. Izrael okupował południowy Liban w latach 1982-2000.
Źródło: Reuters, AFP
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!