Nowy sposób na lepszą pracę
Szukasz pracy? A może dotychczasowa nie daje ci satysfakcji i pieniędzy, których oczekujesz? A przecież tyle wiesz i umiesz. Jesteś odpowiedzialnym pracownikiem - terminowym i solidnym, potrafisz pracować w zespole. Może warto pomyśleć o tym, by te kompetencje zamienić w dyplomy czy certyfikaty, które pomogą ci znaleźć lepszą pracę. Pomoże w tym Polska Rama Kwalifikacji.
Ośmiopoziomowa Polska Rama Kwalifikacji (PRK) w harmonijny i spójny sposób uporządkuje wyniki uczenia się uzyskiwane w ramach edukacji ogólnej, wyższej i zawodowej oraz na kursach i szkoleniach. Na każdym z poziomów wymagane będą konkretne efekty uczenia się, czyli określona wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne. Zweryfikowanie (np. egzaminem) efektów uczenia się wymaganych na danym poziomie oznaczać będzie zdobycie kwalifikacji, która będzie czytelna: to umiem i potrafię. PRK ułatwi także potwierdzanie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych uzyskanych poza szkołą czy uczelnią i uzyskiwanie na ich podstawie kwalifikacji. Nie będzie miało znaczenia, w jaki sposób się ktoś uczył i jaką drogą zdobył wymagane kompetencje. Czy było to w szkole lub na studiach, czy na kursach, warsztatach, szkoleniach, czy też ucząc się w pracy, samemu z książek lub korzystając z internetu). - Do uzyskania kwalifikacji można dochodzić różnymi drogami, a Polska Rama Kwalifikacji ułatwi nam wykorzystanie nabytego w życiu doświadczenia - mówi dr Agnieszka Chłoń-Domińczak, liderka projektu KRK w Instytucie, który pracuje nad ramą.
W przyszłości każdy będzie mógł kończyć rozmaite szkoły czy kursy i będzie mógł wykazać się czytelną ich wartością na rynku pracy. - Można sobie wyobrazić doktora chemii, który w wolnej chwili lubi oprowadzać wycieczki i ma certyfikat przewodnika po swoim mieście. Posiadane przez niego dyplomy i świadectwa uwiarygodnią go w każdej z tych dziedzin - dodaje dr Chłoń- Domińczak.
Prace nad Polską Ramą Kwalifikacji są częścią procesu, obejmującego całą Unię Europejską, związanego z ułatwieniem mobilności w ramach otwartego rynku pracy w UE oraz promowaniem postawy uczenia się przez całe życie. Polski system kwalifikacji, pozostając odrębny, równocześnie będzie spójny z rozwiązaniami europejskimi w tej dziedzinie.
Na czym ma polegać nowe podejście do kwalifikacji - zobacz film.
Artykuł sponsorowany