Bezpiecznie w pracy...BEZPIECZEŃSTWO PRACY ZALEŻY OD CIEBIE!
Co roku w Polsce ponad 90 tysięcy osób odnosi obrażenia przy pracy a 400 z nich nie wraca już nigdy do domu, osieroca dzieci, opuszcza bliskich.

Według danych Państwowej Inspekcji Pracy około 40% wypadków związanych jest z czynnikiem ludzkim a dalsze 40% z niewłaściwą organizacją pracy. Wychodząc naprzeciw powyższym statystykom, pragniemy obudzić świadomość tragicznych konsekwencji lekkomyślności, brawury, niedbalstwa w zakresie planowania i przestrzegania obowiązujących procedur bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Zwrócić uwagę na przykładowe sytuacje niebezpieczne, które w danych okolicznościach mogą prowadzić do zdarzeń wypadkowych (przykłady wypadków przy pracy do poczytania na stronach www.pip.gov.pl i okręgowych inspektoratów pracy). Nie chcemy straszyć ale rozbudzać wyobraźnię. Tak niewiele trzeba by wielu śmierci uniknąć. Wystarczy myśleć o bezpieczeństwie w pracy - przewidywać konsekwencje własnego zachowania, pracę zaplanować, nie lekceważyć procedur. To co jest konsekwencją niewłaściwego zachowania może się po prostu nie wydarzyć - każdy z nas może zapobiec tragedii w swoim środowisku pracy.
JAKIE NIEBEZPIECZNE CZYNNIKI MOŻEMY NAPOTKAĆ W MIEJSCU PRACY?
Przetwórstwo przemysłowe to sekcja gospodarki grupująca zakłady zajmujące się różnorodną produkcją, zatrudniające znaczą liczbę pracowników narażonych na jeden lub kilka czynników szkodliwych bądź uciążliwych dla zdrowia.
Wymienić tu można zakłady produkujące: artykuły spożywcze (jak przemysł mięsny, przetwórstwo warzyw i owoców), wyroby z drewna, korka, słomy i wikliny, wyroby z metali, meble, pojazdy samochodowe i przyczepy, różnego rodzaju maszyny, wyroby z gumy i tworzyw sztucznych, chemikalia i wyroby chemiczne. W zakładach tych pracownicy narażeni są na czynniki środowiska pracy takie jak: pyły , hałas, substancje chemiczne i biologiczne (często toksyczne), mikroklimat, nieprawidłowe oświetlenie.
Na wielu stanowiskach może występować także uciążliwość wykonywania pracy jak np. wymuszona pozycja ciała, czy ciężki wysiłek fizyczny (np. zatrudnieni w niekorzystnym mikroklimacie hutnicy).

W bardzo wielu zakładach i coraz powszechniej stosowane są substancje chemiczne mogące powodować zatrucia ostre lub przewlekłe, nieżyt błon śluzowych dróg oddechowych i spojówek, odczyny alergiczne skóry, astmę oskrzelową itp. Wśród substancji chemicznych są też takie które mają działanie rakotwórcze i mutagenne. W środowisku pracy w zakładach przetwórczych występują pyły (krzemionka), w tym zwłókniające i rakotwórcze (np. azbest). Czynnikiem szkodliwym, który występuje szczególnie często jest hałas. Oddziaływanie ww. czynników na zdrowie pracowników może powodować i powoduje choroby, w tym tzw. choroby zawodowe.
Oprócz tych i innych czynników szkodliwych występujących w środowisku pracy pracownicy zakładów przemysłowych bardzo często narażeni są na zagrożenia powodowane czynnikami mechanicznymi. Ma to miejsce we wszystkich zakładach wykorzystujących dużą liczbę maszyn do obróbki drewna , metali , tworzyw sztucznych itp. Najczęściej w przypadku nieumiejętnej ich obsługi może dojść do urazu, lub nawet utraty życia. Mówimy wtedy o wypadku przy pracy. Do takich zdarzeń dochodzi gdy lekceważone są zapisy instrukcji obsługi danej maszyny czy urządzenia (np. zdejmowanie osłon i zabezpieczeń elementów ruchomych) oraz wykorzystywaniem maszyn do innych prac niż to przewidział konstruktor.

"Bezpiecznie w pracy...BEZPIECZEŃSTWO PRACY ZALEŻY OD CIEBIE!" To hasło najnowszej kampanii Państwowej Inspekcji Pracy.
Celem kampanii jest zapobieganie wypadkom przy pracy spowodowanymi przyczynami ludzkimi - w tym nieprawidłowym lub samowolnym zachowaniem pracownika, niewłaściwym posługiwaniem się czynnikiem materialnym, nieużywaniem sprzętu ochronnego, poprzez:
- Inspirowanie do zmiany postaw - popularyzację wzorców kulturowych bezpieczeństwa pracy, odpowiedzialności za wykonywane zadania w kontekście ochrony życia i zdrowia własnego, współpracowników, osób zatrudnionych.- Wskazywanie na tragiczne konsekwencje nieodpowiedzialnych, niewłaściwych zachowań poprzez upowszechnianie informacji dotyczących wniosków z analiz wypadków przy pracy.
- Zachęcanie pracodawców i pracowników do podnoszenia poziomu kultury technicznej i organizacyjnej w miejscu pracy, inspirowanie wymiany "dobrych praktyk" w tym zakresie.
- Inspirowanie pracodawców do przeglądu i poprawy warunków pracy, wdrażania podwyższonych standardów w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, szczególnie w zakresie przygotowania pracowników do pracy i budowania kultury bezpiecznej pracy w przedsiębiorstwie - zachęcanie do udziału w programach prewencyjnych Państwowej Inspekcji Pracy.
Szczegółowe dane na temat okoliczności i przyczyn wypadków zbadanych przez PIP w sprawozdaniach GIP - www.pip.gov.pl

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi materiałami. Państwowa Inspekcja Pracy oferuje nieodpłatną pomoc w poszerzaniu wiedzy na temat bezpieczeństwa pracy - dzięki stronie www.pip.gov.pl, publikacjom i szkoleniom. Dla najmniejszych pracodawców przygotowaliśmy programy poprawy warunków pracy - szkolenie i samodzielny przegląd warunków pracy wspomagany ankietą specjalistyczną PIP.
Artykuł sponsorowany