Reklama

Ewa Kopacz

Wtorek, 26 września 2023 (10:52)AktualizacjaŚroda, 27 września 2023 (12:33)

Ewa Kopacz to polska polityk, europosłanka i lekarka. Była minister zdrowia, marszałek Sejmu i premier Polski. Od 2019 r. jest wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego.

Ewa Kopacz
Ewa Kopacz/eppgroup.eu/materiały prasowe

Ewa Kopacz

  • Data urodzenia:03.12.1956
  • Miejsce urodzenia:Skaryszew
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Ewa Kopacz - wykształcenie i praca zawodowa

Ewa Kopacz ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Radomiu. W 1981 r. została absolwentką studiów lekarskich na Akademii Medycznej w Lublinie. Specjalizowała się w medycynie rodzinnej i pediatrii. Ma także specjalizację z medycyny sądowej.

Po studiach pracowała w pogotowiu ratunkowym oraz przychodniach w Chlewicach i Orońsku

Do 2001 roku prowadziła Zakład Opieki Zdrowotnej w Szydłowcu. Wykonywała także obowiązki biegłego sądowego z zakresu medycyny

Ewa Kopacz - działalność polityczna

Ewa Kopacz w latach 80. była prezesem koła Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, które działało przy ośrodku zdrowia w Orońsku (woj. mazowieckie). W latach 90. wstąpiła do Unii Wolności, była przewodniczącą tej partii w województwie radomskim. W 1998 r. zdobyła mandat radnej sejmiku mazowieckiego I kadencji.

W 2001 r. wstąpiła do Platformy Obywatelskiej. W tym samym roku z ramienia PO została wybrana do Sejmu. W 2005 r. Ewa Kopacz została wybrana na posłankę po raz drugi i objęła stanowisko przewodniczącej Komisji Zdrowia. W Zespole Rzeczników Platformy Obywatelskiej - tzw. gabinecie cieni PO została powołana na stanowisko rzeczniczki do spraw zdrowia.

Od 2006 r. Ewa Kopacz pełniła obowiązki przewodniczącej mazowieckich struktur Platformy Obywatelskiej.

Po raz trzeci Ewa Kopacz została posłanką w przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 r., uzyskując 39 155 głosów. W listopadzie 2007 r. została ministrem zdrowia w rządzie Donalda Tuska. Funkcję tę pełniła do 7 listopada 2011 r.

W 2009 r. była przeciwna zakupowi przez rząd niesprawdzonych szczepionek przeciwko świńskiej grypie w okresie ogłoszonej przez WHO pandemii (podejrzewano wtedy, że koncerny farmaceutyczne miały wpływ na decyzję WHO dotyczącą wprowadzenia pandemii). Stanowisko Kopacz krytykował m.in. były minister zdrowia Marek Balicki, według którego decyzja rządu przyczyniła się do wzmocnienia ruchu antyszczepionkowego.

W 2010 r. Ewa Kopacz nadzorowała prace zespołu, który identyfikował zwłoki ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

10 października 2010 r. Kopacz została wiceprzewodniczącą PO

Rok później w wyborach parlamentarnych znów zdobyła mandat poselski. 8 listopada 2011 r. została marszałkiem Sejmu. Kontrkandydatem Kopacz w wyborach na to stanowisko był Marek Kuchciński z PiS. Kopacz poparło 300 posłów spośród 453, którzy brali udział w głosowaniu. Ewa Kopacz została pierwszą kobietą w historii polskiego Sejmu, która objęła to stanowisko.

14 grudnia 2013 r. Ewa Kopacz została pierwszą wiceprzewodniczącą PO i zastąpiła na tym stanowisku Grzegorza Schetynę. 

3 września 2014 r. PO rekomendowało jej kandydaturę na urząd Prezesa Rady Ministrów. 22 września 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski powołał ją na to stanowisko. 1 września 2014 r. wygłosiła exposé, a następnie Sejm udzielił jej rządowi wotum zaufania.

8 listopada 2014 r. w związku z rezygnacją Donalda Tuska, Ewa Kopacz została na podstawie partyjnego statutu przewodniczącą PO. W 2015 r. współtworzyła komitet wyborczy Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich. 

W 2015 r. Kopacz kolejny raz startowała w wyborach parlamentarnych i otrzymała mandat posłanki na Sejm z najwyższym indywidualnym wynikiem w kraju. 

12 listopada 2015 r. Kopacz złożyła dymisję Rady Ministrów, która została przyjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę. W tym dniu przegrała również wybory na stanowisko przewodniczącego PO (wygrał je wtedy Sławomir Neumann).

16 listopada 2015 r. Ewa Kopacz zakończyła urzędowanie na stanowisku premiera. Następnie został powołany rząd Beaty Szydło.

Ewa Kopacz w Sejmie VIII kadencji była członkiem Komisji Zdrowia i Komisji do Spraw UE. Powróciła również na funkcję wiceprzewodniczącej PO, którą zajmowała do 2021 r. W listopadzie 2016 r. została wiceszefową gabinetu cieni PO.

Ewa Kopacz - działalność w Parlamencie Europejskim

W 2019 r. Ewa Kopacz uzyskała mandat do Europarlamentu z listy Koalicji Europejskiej w okręgu wielkopolskim. 

W Europarlamencie była wiceprzewodniczącą frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Następnie objęła stanowisko wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego oraz Koordynatorki ds. Praw Dziecka.

W Europarlamencie Ewa Kopacz jest także członkiem Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności.

W 2022 r. zainicjowała powołanie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla In Vitro".

Ewa Kopacz - życie prywatne

Ewa Kopacz jest córką Mieczysława i Krystyny. Jej ojciec był mechanikiem, a matka krawcową. Mężem Ewy Kopacz był prokurator nieżyjący Marek Kopacz. W 2008 r. wzięła z nim rozwód. 

Ewa Kopacz ma córkę Katarzynę, która jest lekarką.

W 2015 r. Ewa Kopacz znalazła się na 40. miejscu rankingu 100 najbardziej wpływowych kobiet świata magazynu "Forbes".
Temat Ewa Kopacz znajdziesz również w serwisie: Biznes

Ewa Kopacz - Wiadomości

Środa, 13 grudnia 2023 (08:46)
Cezary Tomczyk zostanie wiceministrem obrony narodowej, a Czesław Mroczek wiceszefem MSWiA - dowiedziała się Interia. Poznaliśmy też inne nazwiska polityków, którzy znajdą się w kierownictwach...
Piątek, 8 grudnia 2023 (14:56)
W rządzie Donalda Tuska ministrem ds. równego traktowania zostanie Katarzyna Kotula z Lewicy. Nie u wszystkich polityków przyszłej koalicji ta decyzja wzbudza entuzjazm. - Chodziło o zwiększenie...
Środa, 18 października 2023 (12:18)
W tle ważnego sporu, kto będzie premierem, co i kiedy uda się przejąć, a kogo posadzą, tli się inna sprawa. Jest ona zapewne mniej istotna dla sporej części polityków, niektórych wyborców jednak...
Czwartek, 2 marca 2023 (10:32)
Donald Tusk zapowiadał, że program "Cela plus" ma być dedykowany ludziom związanym z PiS, którzy "zbudowali system dojenia państwa". Czy politycy PiS mają się czego obawiać? Niekoniecznie. Widać to...
Poniedziałek, 26 września 2022 (12:59)
Powrót do refundacji procedury in vitro i przeznaczenie na to 500 milionów - to główne założenia obywatelskiego projektu ustawy dotyczącej tej metody zachodzenia w ciążę. - Pamiętam te wszystkie...

Ewa Kopacz - Wideo