Reklama

Reklama

Wypadek myśliwca F-35 na amerykańskim lotniskowcu. Ranni żołnierze

Siedmiu żołnierzy zostało rannych podczas nieudanego lądowania samolotu F-35 na pokładzie amerykańskiego lotniskowca USS Carl Vinson na Morzu Południowochińskim. Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych przekazała w poniedziałek, że pilot bezpiecznie katapultował się z maszyny.

F-35C Lightning II próbował wylądować na USS Carl Vinson podczas rutynowej misji - podała amerykańska marynarka wojenna. Trzech rannych żołnierzy zostało przetransportowanych do stolicy Filipin - Manili. Pozostali są leczeni na pokładzie lotniskowca, a ich stan oceniono jako stabilny. W takim samym stanie jest również pilot.

Lotniskowce USS Carl Vinson i USS Abraham Lincoln, wraz ze swymi grupami bojowymi, rozpoczęły w niedzielę manewry na Morzu Południowochińskim. Akwen jest bogaty w surowce naturalne i kluczowe z punktu widzenia międzynarodowego handlu. 

Reklama

Morze Południowochińskie. Spierają się o nie Chiny, ich sąsiedzi oraz USA

Od kilkunastu lat to morze jest też jednym z najbardziej zapalnych punktów w relacjach Chin z sąsiadami i USA. Waszyngton oskarża Pekin o militaryzację tego akwenu i zastraszanie innych stolic regionu, by pozbawić je dostępu do należnych im zasobów.

Z kolei Chińska Republika Ludowa uznaje prawie całe Morze Południowochińskie za własne terytorium, a przejęcie nad nim kontroli jest obecnie jednym z głównych celów polityki zagranicznej Pekinu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy