Wśród ubiegających się o azyl w Niemczech Turcy wyprzedzili Syryjczyków

Grzegorz Lepak

Oprac.: Grzegorz Lepak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
809
Udostępnij

Po raz pierwszy od 2014 roku o azyl w Niemczech ubiega się więcej Turków, niż Syryjczyków - informuje portal dziennika "Welt". Od początku roku złożyli 40 tys. wniosków. Choć mają one małe szanse na uznanie, to większość osób z odrzuconym wnioskiem pozostaje nad Renem.

Nielegalni migranci są pilnowani przez niemieckich funkcjonariuszy podczas zatrzymania w pobliżu granicy polsko-niemieckiej w Łużycach
Nielegalni migranci są pilnowani przez niemieckich funkcjonariuszy podczas zatrzymania w pobliżu granicy polsko-niemieckiej w ŁużycachPatrick Pleul/DPAAFP

"Obywatele Turcji coraz częściej znajdują się wśród osób poszukujących ochrony lub po prostu lepszego życia w Niemczech" - podkreśla "Welt". Tylko w październiku złożyli oni ponad 9 tys. wniosków, wyprzedzając nawet Syryjczyków, którzy byli najliczniej reprezentowaną grupą wśród ubiegających się o azyl przez dziewięć lat z rzędu (od 2014 roku do września tego roku) - wynika z danych Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF).

Już w 2022 roku liczba imigrantów z Turcji, szukających azylu, potroiła się w stosunku do poprzedniego roku. W roku bieżącym odnotowano dalszy, prawie dwukrotny wzrost - od stycznia wpłynęło ponad 40 tys. wniosków o azyl od obywateli Turcji. Mają one niewielką szansę na pozytywne rozpatrzenie i przyznanie azylu - zaledwie ok. 15 proc.

Z Turcji do Niemiec przez Serbię

Jak potwierdziło niemieckie MSZ, obywatele Turcji docierają do Niemiec i "innych popularnych kierunków migracyjnych" najczęściej z Serbii, gdzie mogą wjechać bez wizy. W tym roku do Serbii przyleciało już około 60 tys. Turków.

Wśród obywateli Turcji, przedostających się do Niemiec, często spotykane są rodziny z dziećmi. "Nie jest więc tak, jak miało to miejsce w przeszłości, że przeważają podróżujący samotnie mężczyźni. W wielu przypadkach nie są to osoby, którym przysługuje azyl, ale ludzie chcący wyemigrować do Niemiec po majowym zwycięstwie partii Erdogana i w związku z kryzysem gospodarczym" - dowiedział się "Welt".

W skali roku przewodzą Syryjczycy

Mimo że w październiku Turcja wyprzedziła Syrię wśród krajów pochodzenia osób ubiegających się o ochronę, Syryjczycy pozostają w tym roku najliczniejszą grupą - od początku tego roku złożyli oni blisko 80 tys. wniosków o azyl.

W 2023 roku do Niemiec przybyło więcej Syryjczyków, niż w ostatnich latach. W 2017 roku obywatele Syrii złożyli 49 tys. wniosków, w 2018 - 44 tys., w 2019 - 39 tys., w 2020 - 36 tys., w 2021 - 55 tys., i w 2022 - 71 tys.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Bosak w „Śniadaniu Rymanowskiego” o formowaniu nowego rządu: Nie ma powodu do nerwowości
      Bosak w „Śniadaniu Rymanowskiego” o formowaniu nowego rządu: Nie ma powodu do nerwowościPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      442
      Super
      relevant
      140
      Hahaha
      haha
      131
      Szok
      shock
      47
      Smutny
      sad
      22
      Zły
      angry
      27
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      809
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na