W.Brytania: Nowa fala imigracji z Polski
Badania brytyjskiej firmy badań rynkowych TNS wskazują, iż nie słabnie popularność Wielkiej Brytanii jako docelowego punktu dla polskich imigrantów i że w 2008 roku może ich przyjechać blisko jeden milion - pisze tygodnik "The Sunday Telegraph".
Grupa TNS prowadziła badania na zlecenie władz lokalnych centralnego Londynu (Westminster City Council) wśród reprezentatywnej próbki 1.005 dorosłych Polaków.
7 proc. ankietowanych wyraziło zamiar odwiedzenia polskich krewnych lub znajomych pracujących w Londynie, z czego blisko połowa uważa za prawdopodobne, iż sama podejmie pracę zarobkową.
Jeśli liczbę ankietowanych i ich preferencje odnieść do ogółu ludności Polski, to okazuje się, iż wizytę w Londynie w 2008 r. planuje ok. 2,2 mln osób, z czego 960 tys. ma w planach pracę. Jest to więcej niż szacowana obecnie na 500-750 tys. liczba polskich imigrantów, którzy przyjechali do pracy po 1 maja 2004 r.
Gmina Westminsteru, na terenie której mieści się dworzec autobusowy Victoria - to tu przyjeżdżają imigranci z nowych krajów UE - wielokrotnie domagała się od rządu przyznania jej większych środków finansowych, argumentując, iż napływ imigrantów zwiększa jej wydatki na rozmaite świadczenia.
Z kolei tygodnik "The Observer" twierdzi, iż kilkuset Polaków zdecydowało się na wyjazd z W. Brytanii, ponieważ dokucza im wysoka przestępczość, wyzysk i uprzedzenia narodowościowe. Jednym z powodów mają być ostatnie głośne zabójstwa dwóch Polek: w Leeds, o które oskarżony został 39-letni mężczyzna oraz w południowym Londynie, gdzie w czasie strzelaniny między gangami przestępczymi zginęła przypadkowo 26-letnia kobieta.
Z danych cytowanych przez gazetę wynika, iż Polacy są równie często ofiarami co sprawcami przestępstw. Według Scotland Yardu cudzoziemcy odpowiadają za ponad 20 proc. ogółu przestępstw popełnionych w Londynie w ostatnich 6 miesiącach. Łącznie w tym okresie o różne przestępstwa i wykroczenia oskarżono 22793 obcokrajowców, z czego 2310 osób stanowili Polacy - największa narodowa grupa.
INTERIA.PL/PAP