Reklama

USA: Co trzeci nowojorczyk o niskich dochodach nie płaci za czynsz

New York City Housing Authority (NYCHA), agencja powołana by zapewnić niedrogie mieszkania dla nowojorczyków o niskich i umiarkowanych dochodach, podała, że 35 proc. ludzi nie dopełniło obowiązku zapłaty za czynsz. Informuje o tym w poniedziałek "New York Times".

Jak podkreślił amerykański dziennik, według stanu na 30 listopada, mieszkańcy korzystający z usług największej tego typu publicznej instytucji w USA byli jej winni za czynsz łącznie 454 mln dolarów, w porównaniu z 125 mln w 2019 roku.

"NYCHA służy ok. 340 tys. rezydentom. Dla porównania np. władze mieszkaniowe Chicago mają około 27 500 mieszkańców" - podaje nowojorska gazeta. Przeciętny miesięczny koszt czynszu w NYCHA wynosi 434 dolary, podczas gdy w całym mieście średnia wynosi 1934 dolarów za mieszkanie jednosypialniowe i 2042 za dwusypialniowe.

Reklama

Deficyty zagrażają istnieniu agencji

Kwota niezapłaconego czynszu w ostatnich latach ciągle rośnie. Nie powoduje to wzrostu funduszy federalnych dla NYCHA, która została założona w 1935 roku. 

Deficyty zagrażają istnieniu agencji, która jest również odpowiedzialna za prace budowlane i remontowe.

Jest to poważny problem zwłaszcza w dobie ogromnie rosnących kosztów życia w mieście. Do korzystania z usług agencji uprawnieni są ludzie o dochodach rocznych w wysokości np. do 74 300 w przypadku jednej osoby, a 106 800 dolarów dla rodziny sześcioosobowej. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Nowy Jork | czynsz | opłaty | długi

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy