Reklama

Reklama

Ukraińcy budują nowy największy samolot świata. "Prace w tajnym miejscu"

Jewhen Hawryłow, dyrektor generalny ukraińskiego koncernu Antonow, poinformował, że budowany jest nowy największy samolot świata Mrija. Przekazał, że "prace prowadzone są w utajnionym miejscu", a samolot będzie zawierał części z modelu zniszczonego przez rosyjskie wojsko.

"Prace prowadzone są w utajnionym miejscu. Drugi An-225 będzie posiadał zarówno nowe elementy, jak i części samolotu, który został zniszczony" - powiedział Hawryłow, cytowany w poniedziałek przez RBK-Ukraina.

Według niego nowa Mrija jest już gotowa w 30 procentach.

Nowy największy samolot świata. Trwa zbiórka pieniędzy

Koszty prac szacowane są na 500 mln euro. W zbiórkę środków na budowę zaangażowany jest międzynarodowy port lotniczy Lipsk/Halle w Niemczech, gdzie tymczasowo siedzibę ma Antonow.

Transportowiec An-225 Mrija, wyprodukowany w drugiej połowie lat 80. przez zakłady lotnicze Antonowa w Kijowie, był największym i najcięższym samolotem świata. Jego wysokość, sięgająca ponad 18 metrów, niemal odpowiadała wysokości sześciokondygnacyjnego budynku. Maszyna została zniszczona 27 lutego podczas ataku rosyjskich wojsk na lotnisko w Hostomlu pod Kijowem.  

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama