Reklama

Reklama

Franciszek dostał od ukraińskiego arcybiskupa fragment rosyjskiej miny

Papież Franciszek podczas poniedziałkowej audiencji dla zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskupa Światosława Szewczuka zapewnił go o swojej bliskości z "umęczonym narodem ukraińskim". Było to pierwsze spotkanie arcybiskupa większego kijowsko-halickiego z papieżem od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę 24 lutego. Franciszek dostał od niego fragment rosyjskiej miny.

W wydanym komunikacie Ukraiński Kościół Greckokatolicki ogłosił, że arcybiskup Szewczuk podarował papieżowi fragment rosyjskiej miny, która w marcu zniszczyła fasadę świątyni w Irpieniu.

Jak zaznaczono, to dar o szczególnej wymowie symbolicznej, bo "Irpień to nie tylko jedno z pierwszych męczeńskich miast, zaatakowanych podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale także dlatego, że podobne kawałki min, które wyciągane są z ciał żołnierzy, cywilów i dzieci, są widocznym znakiem zniszczenia i śmierci, jakie codziennie przynosi wojna".

Reklama

Franciszek: Wspieranie wysiłków na rzecz pokoju

Papież zachęcił arcybiskupa Szewczuka i jego duszpasterzy do "ewangelicznej służby w bliskości z cierpiącym narodem, ciemiężonym przez strach i przemoc zbrojną" - głosi nota. Zaznaczono w niej, że Franciszek ponowił zapewnienie o zaangażowaniu Stolicy Apostolskiej na rzecz zakończenia agresji i nadejścia pokoju.

Przytoczone zostały słowa papieża o tym, że zaangażowanie to polega też na krzewieniu solidarności z narodem ukraińskim, a także na wspieraniu wysiłków na rzecz pokoju.

Reklama

Reklama

Reklama