UE ma informować organizacje, dlaczego uznaje je za terrorystyczne
Obradujący w Luksemburgu unijni ministrowie spraw zagranicznych postanowili w poniedziałek, że Unia Europejska będzie informować organizacje i osoby indywidualne o wpisaniu ich na listę zamieszanych w terroryzm.
Posunięcie to ma udaremnić korygowanie listy przez zainteresowanych w drodze postępowania sądowego.
W grudniu ubiegłego roku Unijny Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu unieważnił decyzję Unii Europejskiej o zamrożeniu aktywów czołowej irańskiej organizacji opozycyjnej - Mudżahedinów Narodu Irańskiego (OMNI).
zamroziła fundusze irańskich mudżahedinów w 2002 roku, uznawszy ich za organizację terrorystyczną.
Jak orzekli w grudniu sędziowie, zainteresowanych należało poinformować o wpisaniu na listę i zamrożeniu funduszy "w miarę możliwości jednocześnie lub możliwie najszybciej po wydaniu takiej decyzji" wraz ze szczegółowym i konkretnym uzasadnieniem. Poza tym powinni oni mieć jasno zagwarantowane prawo odwołania się do sądu od tej decyzji - czego ówczesne unijne przepisy nie przewidywały.
ze Sri Lanki i Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).
- (Wciągane na listę) osoby, ugrupowania i instytucje będą powiadamiane za pośrednictwem oświadczenia uzasadniającego o szczegółowych informacjach, tworzących podstawę decyzji Rady - głosi wydany w Luksemburgu komunikat. Dodaje, iż powody wciągnięcia na listę będą publikowane tylko w razie zgody organizacji, której to dotyczy.
INTERIA.PL/PAP