Reklama

Reklama

Szef szwedzkiej dyplomacji o "etykiecie feministycznej polityki". "Skupmy się na Europie"

Skończymy z etykietą feministycznej polityki zagranicznej poprzedniego rządu, skupimy się na Europie, współpracy z krajami nordyckimi oraz bałtyckimi. Tego wymaga sytuacja bezpieczeństwa w regionie - stwierdził Tobias Billstroem, nowo powołany szef szwedzkiej dyplomacji.

Reprezentujący liberalno-konserwatywną Umiarkowaną Partię Koalicyjną Billstroem podkreślił, że nowy prawicowy rząd będzie kontynuował działania związane z wejściem Szwecji do NATO oraz będzie wspierał Ukrainę. - W tych aspektach nie będzie dużej zmiany - zaznaczył.

Rządzący Szwecją od 2014 roku socjaldemokraci prowadzili tzw. feministyczną politykę zagraniczną, polegającą na wspieraniu roli kobiet w umacnianiu demokracji oraz działaniach pokojowych. - My także opowiadamy się za równością płci, ale w przypadku poprzedniego rządu etykieta feministycznej polityki zagranicznej przesłaniała jej zawartość - ocenił Billstroem.

Reklama

Od 1 stycznia 2023 roku Szwecja obejmie półroczne przewodnictwo w Radzie UE.

Premier: Będę prowadził szwedzką i europejską politykę zagraniczną

Premier Ulf Kristersson, lider Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, który utworzył mniejszościowy rząd w koalicji z Chrześcijańskimi Demokratami oraz Liberałami, przy wsparciu przeciwnych imigrantom Szwedzkich Demokratów, zapowiedział w expose "przeorientowanie" działań na arenie międzynarodowej w związku z agresją ze strony Rosji. - Przede wszystkim będę prowadził szwedzką oraz europejską politykę zagraniczną - oznajmił.

Kristersson ogłosił wzrost nakładów na wojsko do 2 proc. PKB do 2026 roku.

W opinii nowo powołanego ministra obrony Pala Jonsona (Umiarkowana Partia Koalicyjna) Szwecja powinna wesprzeć Ukrainę zaawansowanymi systemami Robot 70 lub Arche.

W szwedzkim rządzie po raz pierwszy znalazł się także minister odpowiedzialny za obronę cywilną, został nim Carl-Oskar Bohlin. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy