Reklama

Reklama

Swastyka i symbol Ustaszy na pomniku w Bośni i Hercegowinie

Nazistowska swastyka i symbol sprzymierzonych z III Rzeszą Ustaszy, którzy w okresie II wojny światowej sprawowali kontrolę nad miastem - takie symbole pojawiły się na wejściu do znajdującego się w Mostarze w Bośni i Hercegowinie kompleksu pomnikowego. Poświęcono go zabitym w wyniku walk partyzantom Josipa Broz Tity.

Na murach pomnika zamieszono również napisy "Tito umarł" oraz "Balije" - nacechowane negatywnie określenie Boszniaków, czyli zamieszkujących Bałkany Słowian wyznających islam.

Namalowany obok swastyki symbol "U" odwołuje się do reżimu Chorwackiego Ruchu Rewolucyjnego Ustaszy - sojuszników nazistowskich Niemiec odpowiedzialnych za śmierć setek tysięcy osób zamieszkujących tereny przedwojennego Królestwa Jugosławii.

Kolejny taki atak

Kompleks pomnikowy w Mostarze bywał już wcześniejszej celem ataków nacjonalistycznych grup kibicowskich i wandali. W lutym 2020 roku obrzucono racami autobus wiozący antyfaszystów przybywających do Mostaru z całego obszaru byłej Jugosławii, by uczcić wyzwolenie miasta spod władzy Niepodległego Państwa Chorwackiego (NDH).

Reklama

Budowę pomnika zaprojektowanego przez Bogdana Bogdanovicia, jugosłowiańskiego architekta z Belgradu, zakończono w 1965 roku. Kompleks, obok Starego Mostu na Naretwie, jest jednym z najważniejszych symboli Mostaru. Symbole te zostały doszczętnie zniszczone podczas wojny toczonej w latach 90. w Bośni i Hercegowinie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy