Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Starliner wylądował na Ziemi. NASA nie ma jednak powodów do świętowania
W sobotę nad ranem statek kosmiczny Starliner wylądował na poligonie White Sands w stanie Nowy Meksyk, kończąc jeden z etapów nieudanej misji NASA. Po wystąpieniu problemów technicznych, początkowo statek firmy Boeing miał sprowadzić z powrotem na Ziemię biorących udział w misji astronautów, lecz uznano, że akcja niesie zbyt duże ryzyko. Suni Williams i Butch Wilmore zostaną w kosmosie do lutego 2025 roku.
![Starliner wrócił na Ziemię bez załogi](https://i.iplsc.com/-/000JQCN76UOXOM3L-C461-F4.webp)
Starliner wylądował tuż po północy czasu wschodniego (w sobotę nad ranem naszego czasu - red.) pod trzema spadochronami na poligonie rakietowym White Sands w Nowym Meksyku. Statek przetrwał zanurzenie w atmosferze Ziemi - informuje "Washington Post".
Jak dodaje amerykański dziennik, teraz NASA i firma Boeing, do której należy uszkodzona kapsuła, rozpoczną "dogłębny przegląd tego, co stało się jedną z najbardziej kontrowersyjnych misji załogowych w niedawnej historii NASA".
Nieudana misja NASA. Astronauci utknęli w kosmosie
Pierwszy udany lot Starlinera z ludźmi na pokładzie miał zapewnić Boeingowi certyfikację NASA do regularnych misji, lecz nie wszystko poszło zgodnie z myślą. Problemy statku kosmicznego Boeinga pojawiły się 5 czerwca, wkrótce po staracie z przylądka Canaveral na Florydzie.
Inżynierowie Boeinga i NASA spędzili długie miesiące próbując zrozumieć, co się wydarzyło, a pod koniec sierpnia uznano, że Starliner nie jest wystarczająco bezpieczny, by zabrać astronautów do domu.
Ostatecznie NASA podjęło kontrowersyjną decyzję - astronauci 58 - letnia Suni Williams i 61 - letni Butch Wilmore nie znaleźli się na pokładzie wracającego na Ziemię statku SpaceX Crew Dragon i pozostaną w kosmosie aż do lutego 2025 roku.
Oznacza to, że ich misja wydłuży się z ośmiu dni do ośmiu miesięcy.
Starliner wrócił na Ziemię bez załogi. NASA usiłuje sprowadzić astronautów
Konieczność przełożenia operacji na luty 2025 roku wynika również z planu wykorzystania konkurencyjnej SpaceX, założonej przez Elona Muska. Dodatkowy czas ma pozwolić firmie na wystrzelenie kolejnej kapsuły - jej start zaplanowano na koniec września.
Barry Butch Wilmore i Sunita "Suni" Williams, którzy udali się na międzynarodową stację kosmiczną, to dwoje doświadczonych astronautów. Według zagranicznych mediów informację o przedłużającej się misji "przyjmują ze spokojem".
W obliczu problemów NASA polega na doświadczeniu dwójki astronautów.
Źródło: "Washington Post"
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!