Rzecznik KE: Polskie przepisy "potrójnie" niezgodne z unijnym prawem
Nowa ustawa dyscyplinująca sędziów jest "potrójnie" niezgodna z unijnym prawem - twierdzi rzecznik Komisji Europejskiej. Christian Wigand powtórzył, że KE nie zawaha się użyć dostępnych środków - co według korespondentki RMF FM w Brukseli - oznacza zapowiedź wszczęcia procedury o naruszenie unijnego prawa.

Rzecznik KE wymienił trzy obszary niezgodności ustawy dyscyplinującej sędziów z unijnym prawem. Jak powiedział Christian Wigand, chodzi o zasadę nadrzędności unijnego prawa nad krajowym. Zdaniem KE, polskie władze powinny zastosować się do listopadowego wyroku TSUE i orzeczenia Sądu Najwyższego, który w wyniku orzeczenia unijnego trybunału stwierdził, że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa. Christian Wigand wymienił także wymóg niezależności sądownictwa, którego nie spełnia Izba Dyscyplinarna i nowa KRS.
Jako trzeci warunek wymienił prawo sądów krajowych do zwracania się do TSUE. Chodzi o możliwość składania tzw. pytań prejudycjalnych, za co obecnie sędziowie w Polsce są karani.
Opracowanie: Urszula Gwiazda