Putin: Rosja może wycofać się z traktatu INF
Prezydent Władimir Putin ostrzegł w piątek, że Rosja może wycofać się z rosyjsko-amerykańskiego traktatu o likwidacji rakiet średniego i krótkiego zasięgu (INF), jeśli układ ten nie obejmie innych krajów.
Putin powiedział to, podejmując w swojej rezydencji w Nowo- Ogariowie pod Moskwą szefów resortów spraw zagranicznych i obrony USA, Condoleezzę Rice i Roberta Gatesa, którzy w tym dniu rozpoczęli dwudniową wizytę w Rosji.
Rosyjski prezydent oświadczył zarazem, że ma nadzieję, iż Waszyngton nie będzie forsować porozumień z Polską i Czechami w sprawie rozmieszczenia na ich terytorium elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej dopóki USA prowadzą na ten temat rozmowy z Rosją.
- Należy zmierzać do nadania temu rosyjsko-amerykańskiemu porozumieniu (INF) globalnego charakteru. Trzeba przekonać innych uczestników życia międzynarodowego, aby wzięli na siebie takie same zobowiązania, jakie mają Rosja i USA - podkreślił Putin.
- Jeśli nie osiągniemy tych celów, to trudno nam będzie pozostawać w tym traktacie w czasie, gdy inne państwa, w tym leżące w bezpośredniej bliskości od naszych granic, rozwijają takie systemy broni - dodał gospodarz Kremla.
- Jedyne, na co chciałbym zwrócić uwagę, jest to, że w naszych niełatwych negocjacjach liczymy na to, iż nie będziecie forsować waszych wcześniejszych uzgodnień z krajami wschodnioeuropejskimi (dotyczących instalacji na ich terytorium elementów systemu obrony przeciwrakietowej USA) - oznajmił Putin.
Rosyjski prezydent zauważył w tym kontekście, że Rosja i USA mogą kiedyś uznać, że systemy przeciwrakietowe można instalować na Księżycu. - Jednak zanim do tego dojdziemy, możliwość porozumienia się zostanie zaprzepaszczona z powodu realizacji przez wojskowych ich własnych planów - zaznaczył Putin.
Po spotkaniu z prezydentem Rosji Rice i Gates udali się na rozmowy ze swoimi rosyjskimi partnerami - Siergiejem Ławrowem i Anatolijem Sierdiukowem. Ich głównym tematem są właśnie plany ulokowania w Polsce i Czechach baz tarczy antyrakietowej USA.
Wśród innych tematów rozmów w formacie "2+2" w Moskwie wymieniano m.in. problem traktatu o ograniczeniu sił konwencjonalnych w Europie (CFE), programy nuklearne Iranu i Korei Północnej, a także sytuację w Afganistanie, Iraku i Kosowie.
Rice powiedziała dziennikarzom w drodze do Moskwy, że Stany Zjednoczone nie odstąpią od planów rozmieszczenia elementów swojej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej. Szefowa amerykańskiej dyplomacji dodała, że USA chciałyby jednak doprowadzić do rozwiania obiekcji Rosji w tej sprawie i usłyszeć sugestie Kremla na temat współpracy w tej dziedzinie.
INTERIA.PL/PAP