Reklama

Reklama

Prezydent RPA pierwszym zagranicznym przywódcą przyjętym przez Karola III

W nocy z niedzieli na poniedziałek Pałac Buckingham poinformował, kogo nowy król Wielkiej Brytanii Karola III przyjmie jako pierwszego zagranicznego przywódcę. Będzie nim Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa. Wizytę zaplanowano w dniach 22-24 listopada.

"Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa oraz jego żona dr Tshepo Motsepe, przyjęli zaproszenie Jego Królewskiej Mości do złożenia oficjalnej wizyty w Wielkiej Brytanii od wtorku 22 listopada do czwartku 24 listopada 2022 r. - podał Pałac Buckingham w komunikacie.

Pierwsza zagraniczna wizyta Karola III. Dokąd pojedzie?

Jak podkreśla agencja AFP ogłoszenie wizyty prezydenta RPA w Wielkiej Brytanii zbiega się w czasie z pytaniami o pierwszą oficjalną podróż nowego króla za granicę.


Karol III miał jechać na ONZ-owski szczyt klimatyczny COP27, który odbędzie się w listopadzie w Egipcie. Król nie pojedzie tam jednak, a jak zapewniają Pałac Buckingham i Downing Street, była to wspólna decyzja monarchy i premier Liz Truss, choć "Sunday Times" sugeruje, iż to raczej szefowa rządu zaleciła królowi, by nie jechał.

Reklama

Ostatnia wizyta państwowa południowoafrykańskiego przywódcy w Wielkiej Brytanii miała miejsce w 2010 roku, kiedy ówczesny prezydent Jacob Zuma odbył trzydniową podróż do Londynu.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy