Powiedzieli "dość" i zamknęli granicę z Rosją. Mogą ją na nowo otworzyć

Dawid Zdrojewski

Oprac.: Dawid Zdrojewski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
4,3 tys.
Udostępnij

W przyszły czwartek fińska straż graniczna może otworzyć przejścia na wschodniej granicy z Rosją - podało publiczne radio Yle. Pod koniec listopada licząca ok. 1340 km wschodnia granica została zamknięta na okres dwóch tygodni. Miało to powstrzymać nielegalną migrację.

Przejście na granicy fińsko-rosyjskiego
Przejście na granicy fińsko-rosyjskiegoEmmi Korhonen/Lehtikuva OyEast News

Najbardziej popularne punkty kontroli na południowym odcinku granicy z Rosją (tj. w kierunku na Petersburg i Moskwę) mogą zostać otwarte już 14 grudnia o północy - informuje Yle.

Według źródeł radia lokalne dowództwo straży granicznej otworzy całodobowo działające przejścia w Karelii tuż po tym, jak wygaśnie (z dniem 13 grudnia) rządowe rozporządzenie o zamknięciu całej granicy wschodniej.

Rozbiórka tymczasowych blokad i ogrodzeń postawionych na przejazdach granicznych w ostatnich tygodniach, zajmie nie więcej niż kilka godzin - przekazał zastępca komendanta Heikki Ahtiainen, wskazując jednak, że funkcjonariusze są przygotowani także na to, że decyzja o zamknięciu przejść może zostać przedłużona.

- Naszym celem pozostaje opanowanie zjawiska nielegalnej imigracji - dodał.

Finlandia: Zamknięcie granicy z Rosją

Licząca ok. 1340 km fińska wschodnia granica została zamknięta na okres dwóch tygodni o północy 30 listopada. Dopuszczono jednak ruch towarowy przez przejście kolejowe w Lappeenranta. Rząd, zamykając granicę dla ruchu kołowego i pieszego, powołał się na "zagrożenie bezpieczeństwa kraju" w obliczu prowadzonej przez Rosję "operacji hybrydowej", polegającej na sterowaniu zorganizowanym napływem nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północno-Wschodniej w kierunku Finlandii i dalej do UE.

Jesienią do fińskiej granicy od strony Rosji dotarło blisko 1000 migrantów nieposiadających odpowiednich dokumentów.

W ostatnich tygodniach służbom granicznym pomagali policjanci ściągnięci z różnych stron kraju, a przy budowie tymczasowych zabezpieczeń, także poborowi. Wsparcia udzieliła również  Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).

Po zamknięciu przejść nie informowano o ewentualnych próbach nielegalnego przekroczenia granicy w terenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Zgorzelski: Hennig-Kloska to dobrze przygotowana i kompetentna osoba
      Zgorzelski: Hennig-Kloska to dobrze przygotowana i kompetentna osobaPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na