Reklama

Portugalia: Parlament zgodził się na depenalizację eutanazji

Portugalski parlament, czyli Zgromadzenie Republiki, uchwalił w piątek ustawę o eutanazji. Nowe przepisy zakładają, że wspomagane samobójstwo nie będzie karane w tym kraju. Za przyjęciem ustawy opowiedzieli się deputowani rządzącej Partii Socjalistycznej i opozycyjne ugrupowania lewicowo-liberalne.

Przeciwko nowej ustawie głosowali posłowie konserwatywnej partii Chega, komuniści oraz część posłów centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej.

Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa, który dwukrotnie w 2021 roku wetował ustawy legalizujące eutanazję lub odsyłał je do Trybunału Konstytucyjnego, zapowiedział, że dopiero w najbliższym czasie zapozna się z przepisami przyjętymi przez parlament. 

Na razie nie zdecydował więc, czy zawetuje przepisy, czy tym razem je podpisze. 

Eutanazja może stać się legalna w Wenezueli. Chęć pacjenta nie będzie jedynym warunkiem

Uchwalone w piątek normy przewidują, że z prawa do wspomaganego samobójstwa będą mogli skorzystać pacjenci doświadczający skrajnego cierpienia i nieodwracalnych zmian z powodu choroby. 

Reklama

Warunkiem dokonania eutanazji nie byłaby jednak wyłącznie chęć pacjenta. Przed przystąpieniem konieczna byłaby konsultacja ze specjalną komisją lekarską.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: eutanazja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy