Polska bez ambasadora na Węgrzech. "Bezterminowe konsultacje"
- Dyplomacja odbywa się również za pomocą pewnych symboli. (...) Nie będzie ambasadora Polski w Budapeszcie, gdyż będzie przebywał na bezterminowych konsultacjach w Polsce - przekazał rzecznik MSZ Paweł Wroński. - Generalnie oznacza to działanie w kierunku obniżenia relacji dyplomatycznych - dodał.
Paweł Wroński zabrał głos w sprawie azylu politycznego dla Marcina Romanowskiego na Węgrzech i wezwania w związku z tym do gmachu resortu spraw zagranicznych przedstawiciela węgierskiej ambasady. - Podczas tego spotkania przekazana została nota protestacyjna - przekazał.
- Strona polska została zaskoczona tą kwestią. (...) Dowiedzieliśmy się o tym z wywiadu szefa kancelarii premiera Węgier. Jesteśmy tą sprawą zbulwersowani, jest to działanie nieprzyjazne wobec państwa polskiego i zasad Unii Europejskiej - poinformował rzecznik MSZ, relacjonując przebieg spotkania. - Sytuacja jest bezprecedensowa - powiedział.
MSZ stanowczo o stosunkach Polska-Węgry. "Obniżenie relacji"
Przedstawiciel ministerstwa oznajmił również, że ambasador Węgier stwierdził, że nie był poinformowany o działaniu swojego rządu. Dyplomata miał wyrazić żal w związku ze stanem obecnych relacji polsko-węgierskich. - Rozmowa przebiegała w atmosferze spokojnej i trwała około 10 minut - mówił Paweł Wroński.
Rzecznik MSZ powtórzył treść porannego komunikatu resortu i oświadczył, że ambasador RP w Budapeszcie został wezwany na bezterminowe konsultacje do Warszawy.
- Generalnie oznacza to działanie w kierunku obniżenia relacji dyplomatycznych - przekazał.
Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. MSZ zapowiada kroki
W czwartek mecenas Bartosz Lewandowski powiadomił, że Marcinowi Romanowskiemu przyznano azyl na Węgrzech. Jak przekazał pełnomocnik polityka, poseł zwrócił się o ochronę w związku "z politycznie motywowanymi działaniami ze strony służb i Prokuratury Krajowej".
Decyzję potwierdził także portalowi mandiner.hu Gergely Gulyas, szef kancelarii premiera Viktora Orbana.
Wcześniej w piątek MSZ wydał oświadczenie, że uznaje działanie Budapesztu za "obraźliwe dla obywateli i polskich władz". "Zwracamy uwagę, że przyznanie ochrony międzynarodowej w którymkolwiek z państw członkowskich UE nie zwalnia tego kraju z obowiązku wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania. Decyzję w tym zakresie może podjąć jedynie niezależny i niezawisły sąd, gdyż ma ona wyłącznie wymiar prawny, a nie polityczny" - czytamy w komunikacie MSZ.
Resort przekazał, że jeśli Węgry uchybią zobowiązaniom europejskim, Polska wystąpi do Komisji Europejskiej o wszczęcie postępowania w sprawie działania rządu Viktora Orbana zgodnie z zapisami Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!