Reklama

Policja zatrzymała groźnego mafiozę. Messina Denaro aresztowany na Sycylii

Włoska policja aresztowała Matteo Denaro, który był najbardziej poszukiwanym w kraju szefem mafii. Przestępca ukrywał się od trzech dekad. Mafiozo został skazany zaocznie na dożywocie między innymi za udział w zabójstwie dwóch prokuratorów oraz za zamachy bombowe.

Messina Messina Denaro, który został zatrzymany w stolicy Sycylii Palermo, jest domniemanym szefem sycylijskiej mafii Cosa Nostra - podała agencja Reutersa.

60-letni mafioso to syn szefa Cosa Nostry w Castelvetrano - Ciccio, niegdyś sojusznika mafii z rejonu Corleone i jej bossa Toto Riiny.

Denaro został skazany zaocznie na dożywocie za odegranie roli w zamordowaniu w 1992 roku prokuratorów antymafijnych Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino.

Messina Denaro ukrywał się od wielu lat

Mafiozie grozi również dożywocie za ataki bombowe we Florencji, Rzymie i Mediolanie. W wyniku tych zdarzeń zginęło 10 osób. Poza tym Denaro odpowiada za dziesiątki zabójstw, między innymi za zabicie syna nawróconego mafiosa Giuseppe Di Matteo, który został rozpuszczony w kwasie.

Reklama

Śledztwo, które doprowadziło do ujęcia szefa mafii, koordynowali prokurator z Palermo Maurizio de Lucia i asystent prokuratora Paolo Guido. Mafiozo od trzech dekad pozostawał na wolności. Poszukiwały go setki policjantów.

Messina Denaro uważany był za ostatniego "wielkiego szefa" sycylijskiej mafii. Jego aresztowanie porównuje się do sukcesów, jakim było odnalezienie jego poprzedników, czyli bossów Cosa Nostry: Toto Riiny, zatrzymanego po 23 latach poszukiwań i Bernando Provenzano, który ukrywał się przez 38 lat.

Zatrzymany został w prywatnej klinice, dokąd udał się na leczenie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Policja chciała wyłudzić mandat? To nie pierwsza taka sytuacja

Premier Włoch Giorgia Meloni na wiadomość o zatrzymaniu Denaro oświadczyła, że walka z mafią trwa nieprzerwanie. Podziękowała karabinierom i policjantom oraz prokuraturze.

We wrześniu 2022 roku policja powiedziała, że pomimo ukrywania się, Denaro był w stanie wydawać polecenia mafii w okolicach zachodnio-sycylijskiego miasta Trapani. Miejsce to jest uważane za twierdzę mafiosa.

Chcesz skomentować artykuł? Zrób to na Facebooku! 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Messina Denaro | mafia | włoska mafia | policja | carabinieri | Sycylia | US Palermo

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy