Reklama

Reklama

Pakistan: Zbiorowy gwałt podczas podróży pociągiem

CNN opisuje szokujące zdarzenie, które miało rozegrać się w Pakistanie. 25-letnia kobieta, matka dwójki dzieci zeznała, że została zgwałcona przez trzech mężczyzn podczas podróży pociągiem. Sprawa wywołała falę oburzenia w kraju.

Do opisywanej przez CNN sytuacji doszło w ubiegłym tygodniu na trasie Karaczi - Multan w Pakistanie. 25-latka, matka dwójki dzieci, padła ofiarą zbiorowego gwałtu podczas podróży pociągiem.

Z informacji przekazanych przez lokalne media wynika, że gwałtu miało dokonać trzech mężczyzn, jednym z oskarżonych jest kontroler biletów.

Zdarzenie wywołało oburzenie w całym kraju. Pakistańska społeczność od lat walczy o poprawę bezpieczeństwa kobiet i wskazuje, że liczba brutalnych incydentów nie maleje. Jak podaje CNN, po zdarzeniu nakazano przewoźnikom wzmocnienie środków bezpieczeństwa w pociągach. Chodzi m.in. o instalację kamer w wagonach, przyciski alarmowe i patrole składające się z kobiet.

Reklama

Pakistan bije niechlubne rekordy

CNN podkreśla, że zgodnie z wyliczeniami pakistańskiej Komisji Praw Człowieka w 2021 roku 5200 kobiet zgłosiło, że zostały zgwałcone. Eksperci wskazują, że dane te są jedynie wierzchołkiem góry lodowej, gdyż większość ofiar boi się ujawnienia i nigdy nie powiadamia organów ścigania.

Redakcja dodaje, że mniej niż 3 proc. przypadków napaści na tle seksualnym lub gwałtów kończy się w Pakistanie wyrokiem skazującym. Rażąco niska skuteczność wymiaru sprawiedliwości skutkowała zmianami w pakistańskim prawie. W 2020 roku zdecydowano m.in. o powołaniu nowych sądów, które w przyspieszonym tempie rozpatrują sprawy o gwałt.

W Pakistanie obowiązuje również kara chemicznej kastracji dla niektórych przestępców seksualnych

Reklama

Reklama

Reklama