Reklama

Reklama

Orki zatopiły jacht u wybrzeży Portugalii

Jacht w okolicach portu Sines na zachodzie Portugalii został zaatakowany przez orki. Zwierzęta wyrządziły liczne szkody, m.in. urwały ster, a jednostka poszła na dno. Pięcioosobowa załoga musiała się ewakuować, uratowała ich służba obrony wybrzeża.

Z komunikatu portugalskich służb, cytowanego we wtorek przez telewizję RTP, wynika, że poszkodowana załoga jachtu została przetransportowana do portu Sines. Wszyscy uratowani są obywatelami Portugalii.

Według relacji służb załoga jachtu, który zatonął 11 km od wybrzeży Sines, znajdowała się w szalupie ratunkowej w chwili przybycia na miejsce ekipy ratunkowej.

Prawie 240 ataków orek na jachty

RTP oszacowała, że od 2020 roku służby Portugalii i Hiszpanii zanotowały łącznie u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego 239 ataków orek na jachty. W ponad 15 proc. przypadków agresywnym zwierzętom udało się urwać ster.

Reklama

Zobacz też: Orki polują na rekiny. Jest nagranie z ataku

Portugalscy biolodzy dotychczas nie znaleźli przyczyny wzrostu przypadków agresywnych zachowań orek wobec jednostek pływających. Odnotowali jednak, że w większości przypadków w grupie agresorów dominowały młode osobniki.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy