Reklama

Reklama

Norwegia: Anders Breivik zostanie studentem politologii

Kontrowersyjna decyzja władz uniwersytetu w Oslo. Anders Breivik, który z zimną krwią zamordował przed czterema laty 77 osób, zostanie studentem politologii. Będzie studiował korespondencyjnie, nie opuszczając swojej celi. "Spełnia wszystkie wymogi. Trzymamy się naszych zasad, Breivik zostanie przyjęty" - powiedział rektor uniwersytetu Ole Petter Ottersen.

Wiadomość, że Anders Breivik stara się o przyjęcie na uniwersytet, była dla wielu trudna do zaakceptowania. Niektórzy z obecnych studentów uniwersytetu w Oslo byli wśród uczestników obozu młodzieżowego na wysepce Utoeya, zaatakowanych w lipcu 2011 roku przez Breivika, inni mieli znajomych wśród jego ofiar.

"Rozumiem, że nasza decyzja wywołuje wiele emocji. On próbował zniszczyć system. My musimy pozostać mu wierni" - tłumaczy rektor Ottersen. 

Studia politologiczne, na które zapisał się Breivik, obejmują zagadnienia związane z demokracją, prawami człowieka, a także respektowaniem praw mniejszości. Na mocy nałożonego na niego wyroku, który nakazuje mu pozostanie w odosobnieniu, nie będzie mógł on uczęszczać na wykłady czy seminaria, a cała jego nauka będzie się odbywała poprzez personel więzienny. Breivik ma dostęp do książek, lecz nie do internetu.

Reklama

Zamordował 77 osób

W przyszłym tygodniu w Oslo zostanie otwarte "Centrum 22 Lipca". Będzie tam można znaleźć informacje na temat zamachu przeprowadzonego przez Breivika. Niektórzy krewni ofiar i osoby, które przeżyły atak, obawiają się jednak, że centrum może zamienić się w swoistą "galerię sławy" masowego mordercy.

36-letni Anders Breivik odsiaduje wyrok 21 lat więzienia za zamordowanie 77 osób w Oslo i na wysepce Utoeya. To najwyższy możliwy wymiar kary w Norwegii. Kara może być wielokrotnie przedłużana. Zamachowiec, utożsamiający się z polityczną skrajną prawicą, przyznał się do zarzucanych czynów, ale twierdził, że nie popełnił przestępstwa.

Tłumaczył, że chciał jedynie zapobiec wielokulturowości i "muzułmańskiej inwazji" w Europie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy