Niezwykle rzadki komar powrócił. W Szwecji nie widziano go od 50 lat

Karolina Głodowska

Oprac.: Karolina Głodowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
483
Udostępnij

Pierwszy raz od 50 lat odnotowano w Szwecji przypadki występowania komara Aedes cyprius. Na stronie krajowego uniwersytetu, który prowadzi specjalny katalog i rejestr, czytamy, że w 2023 roku trzykrotnie potwierdzono jego obecność. Po raz pierwszy gatunek ten zidentyfikowano i sklasyfikowano ponad 100 lat temu.

Komara Aedes Cyprius odnotowano w Szwecji pierwszy raz od 50 lat
Komara Aedes Cyprius odnotowano w Szwecji pierwszy raz od 50 latAnders Lindstrom / Szwedzki Uniwersytet Nauk Rolniczychmateriał zewnętrzny

O powrocie komara Aedes cyprius dowiadujemy się z jednego z najnowszych tekstów Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego. Po raz pierwszy gatunek ten opisał w 1919 roku Frank Ludlow.Agresywnego komara, którego nie widziano od przeszło pół wieku, zidentyfikowano po latach w rejonie miasta Uppsala, które oddalone jest od Sztokholmu o 72 km.Aedes cyprius, inaczej komar złocisty, to bardzo duży insekt z jaskrawymi paskami na odnóżach. Ciało owada może mieć kolor od prawie białego po intensywnie złoty. Powierzchnia jest obficie pokryta łuskami żółtawego koloru, z kolei po bokach widać wyraźne pasy w miodowym odcieniu. Na odnóżach możemy zobaczyć z kolei jasne i ciemne łuski.

Odnotowano rzadki gatunek komara. Pierwszy raz po 50 latach

Komary Aedes cyprius zimują w postaci jaj. To rzadko spotykany gatunek, który preferuje zakładanie siedlisk wzdłuż rzek, strumieni lub zbiorników z wodą roztopową. Występuje przede wszystkim w Szwecji. Na stronie krajowego Uniwersytetu Nauk Rolniczych możemy przeczytać, że w 2023 roku odnotowano jego obecność po raz pierwszy od 50 lat. Do tej pory zgłoszono trzy przypadki.W Szwecji występują gatunki komarów, które nie są groźne dla ludzi. Wysysają one krew z płazów, ptaków lub żywią się nektarem. Natomiast komary złociste atakują ludzi i chętnie piją ich krew. Oprócz tego żywią się także krwią zwierząt i nektarem roślin kwitnących. Naukowcy stwierdzają jednak, że z uwagi na bardzo niski poziom powszechności, nie są dla człowieka zagrożeniem.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Sawicki: Jeśli rozwój edukacji jest populizmem, to czym jest 800 plus?
      Sawicki: Jeśli rozwój edukacji jest populizmem, to czym jest 800 plus?RMF24.plRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      251
      Super
      relevant
      91
      Hahaha
      haha
      51
      Szok
      shock
      55
      Smutny
      sad
      20
      Zły
      angry
      15
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      483
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na