Niezwykłe odkrycie pod wodą. Rzuca nowe światło na prehistoryczne ludy
Odkrycie, którego dokonano w wodach jeziora w pobliżu Rzymu, rzuca nowe światło na rzemieślnicze osiągnięcia prehistorycznych społeczeństw. W zatopionej osadzie odnaleziono zaawansowane technologicznie narzędzia i przyrządy wykonane z włókien roślinnych, na obecność których w epoce kamienia brakowało do tej pory dowodów. Badacze nie przerywają prac pod wodą, uważają, że do tej pory zbadano zaledwie 25 procent osady.

Osada znajduje się współcześnie pod wodami jeziora Bracciano - około 30 km od Rzymu - i wciąż stanowi dla badaczy bardzo cenne źródło informacji o epoce kamienia. Założoną około 7800 lat temu osadę "La Marmotta" odkryto w 1989 roku, ale badania nad jej historią wciąż trwają.
Zgromadzone do tej pory dane pozwalają naukowcom twierdzić, że miejsce to może być początkiem tzw. zachodniej cywilizacji.
Włochy. Niezwykłe odkrycie w zatopionej wiosce
Według naukowców neolityczna wioska była centrum hodowli zwierząt i rolnictwa. Najnowsze odkrycie pokazuje jednak, że mieszkańcy prehistorycznej wioski działali także w innych obszarach, rozwijając swoje talenty i zdolności.
Czasopismo naukowe "Antiquity" pisze, że odnalezione pod wodą artefakty "świadczą o zaawansowanej technologii dawnych społeczeństw".
Na przestrzeni 20 lat badań, naukowcy dokonali odkryć w różnych obszarach. Zidentyfikowali elementy czy drewniane podpory, z których w czasach kamienia łupanego mieszkańcy tworzyli najprawdopodobniej budynki mieszkalne. Z ustaleń wynika, że osadę mogło tworzyć nawet 13 takich obiektów.
Z kolei najnowsze odkrycie rzuca nowe światło na skalę rzemieślniczych dokonań ówczesnych ludów. Z czasopisma dowiadujemy się, że "podwodni archeolodzy w pozostałościach prehistorycznej wioski odnaleźli rzadkie wyroby rzemieślnicze".
Archeolodzy: Niezwykle wyjątkowe odkrycie
Odkryto 78 ciężarków do prymitywnych krosien tkackich, 28 fragmentów sznura, narzędzia przypominające wrzeciona, drewniane mechanizmy czy pozostałości po 43 koszach, w których znajdowały się resztki pożywienia.
Badania nad odnalezionymi przedmiotami pokazują, że ówczesne społeczeństwa potrafiły tworzyć zaawansowane narzędzia i przyrządy, wykorzystując do tego włókna roślinne, a dokładniej len.
Zdaniem naukowców podwodne odkrycie jest unikalne, ponieważ w źródłach historycznych z okresu neolitycznego "brakuje dowodów na tego rodzaju rzemiosło w epoce kamienia".
Badacze wskazali, że deficyt informacji o osiągnięciach ludów Neolitu w tym zakresie może wynikać z mniejszej trwałości artefaktów, które tworzono z produktów pochodzenia roślinnego.Włoscy i hiszpańscy naukowcy z Muso delle Civilta w Rzymie i Uniwersytetów w Pizie i Sewilli wciąż pracują w osadzie - uważają, że zbadano ją dopiero w 25 procentach.