Reklama

Niemcy: Irańczyk miał planować zamach przy użyciu broni biologicznej

Niemiecka policja zatrzymała 32-letniego obywatela Iranu podejrzanego o planowanie zamachu "motywowanego islamem" przy użyciu broni biologicznej. Mężczyzna miał być w posiadaniu cyjanku oraz rycyny. Zatrzymana została również druga osoba pochodzenia irańskiego.

Jak informuje "Bild", do zatrzymania doszło w mieście Castrop-Rauxel w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.

Zatrzymania dokonali antyterroryści. Aby się zakamuflować, pojechali na miejsce wozami strażackimi.

"Mężczyzna jest podejrzany o przygotowywanie poważnego aktu przemocy zagrażającego państwu poprzez rzekome posiadanie cyjanku i rycyny w celu popełnienia ataku motywowanego islamem" - napisano we wspólnym oświadczeniu policji i prokuratury.

Niemcy: Ryzyko użycia broni biologicznej. Irańczyk zatrzymany

"Bild" informuje, że Federalna Policja Kryminalna namierzyła podejrzanego "po otrzymaniu sygnału od zagranicznego wywiadu". Według gazety "zaprzyjaźnione służby specjalne" ostrzegły niemieckie organy bezpieczeństwa o możliwym ataku. 

Reklama

Służby nie informują, kto lub co miało być celem ataku.

Na miejscu zatrzymano również drugą osobę. Nie przekazano, w jaki sposób miała być ona zaangażowana w sprawę. 

Cyjanek i rycyna

Cyjanek potasu jest silnie toksyczny. Jego trujące działanie polega na blokowaniu procesu oddychania, mimo iż transport tlenu z płuc do tkanek jest zachowany. Śmiertelna dawka dla człowieka wynosi 200-300 mg.

Rycyna to silna trucizna występująca naturalnie w ziarnach rącznika pospolitego, zwanego też cudowną fasolą. Są one dość łatwe do kupienia lub samodzielnego wyhodowania. Po wytłoczeniu nasion na olej, z pozostałości można przygotować truciznę. W czystym stanie, nawet w niewielkich ilościach, trucizna jest zabójcza. Na rycynę nie ma antidotum.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | broń biologiczna | Antyterrorysta | irańczyk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy