Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Nie żyje Daniel Kahneman. Był laureatem Nagrody Nobla
W wieku 90 lat zmarł Daniel Kahneman. Był cenionym specjalistą w kilku dziedzinach. Opracował teorię perspektywy, za którą otrzymał Nagrodę Nobla z ekonomii. Śmierć naukowca potwierdził Uniwersytet w Princeton, gdzie Kahneman pracował.
"Wiele dziedzin nauk społecznych po prostu nie wygląda tak samo, odkąd pojawił się na scenie" - stwierdził w komunikacie były współpracownik zmarłego profesor Eldar Shafir.
Informację o śmierci noblisty potwierdził w środę Uniwersytet w Princeton. Kahneman od 1993 roku był tam profesorem psychologii.
Daniel Kahneman urodził się w 1934 roku w Tel Awiwie, tam też odbył służbę wojskową. Zawodowe życie związał ze Stanami Zjednoczonymi, stając się cenionymi specjalistą w kilku dziedzinach.
Daniel Kahneman nie żyje
Daniel Kahneman był autorem około 200 publikacji naukowych z ekonomii, prawa i psychologii. Współpracował z uczelniami amerykańskimi, kanadyjskimi i izraelskimi.
Zasłynął z opracowania, wspólnie z Amosem Tverskim, teorii perspektywy. Naukowcy próbowali podważyć funkcjonujący pogląd o racjonalności wyboru. Zgodnie z teorią ludzie przyjmują punkt odniesienia, a następnie oceniają wyniki jako zyski lub straty.
W 2002 roku Kahneman oraz Vernon Smith zostali nagrodzeni za swoją pracę, otrzymując Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Doceniono ich wkład w badania na temat podejmowania decyzji w warunkach niepewności.
Daniel Kahneman. "Naukowcy oszukują sami siebie"
Rodzina nie ujawniła miejsca oraz przyczyny śmierci Daniela Kahnemana.
W ramach cyklu "Interia Bliżej Świata" publikowaliśmy fragment rozmowy Sama Harrisa z Daniel Kahnemanem. - Spora część opublikowanych wyników badań psychologicznych jest fałszywa - przekonywał rozmówca.
Jak wskazywał, naukowcy oszukują sami siebie. Nie zdają sobie sprawy z własnej tendencyjności, a problem dotyczy również badań medycznych.
***
Przeczytaj również nasz raport specjalny: Wybory samorządowe 2024.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!